9. Engelsiz Filmler Festivali Başlıyor!

Bu yıl dokuzuncusu gerçekleşecek Engelsiz Filmler Festivali, 11-17 Ekim tarihleri arasında yapılacak. Festivalde, sıradanlığın bir tarafa bırakıldığı absürt olayların olduğu filmler izleyici ile buluşacak. Festivaldeki film içeriklerinde; günlük hayatın akışının dışında absürt olarak gerçekleşen, beklenmeyen ve anlam verilemeyen birçok olayın geçtiği durumlar yer alacak. Yüzlerde donuk bir gülümsemeye sebep olacak filmler, anlam arayışına da neden olacak.

Dikkat Çeken Belgesel ‘’Bir Adam ve Bir Kamera’’

Festivalde yer alan en dikkat çekici yapımlardan biri ise ‘’Bir Adam ve Bir Kamera’’ belgeseli… Eline bir kamera alarak, hiç konuşmadan insanlarla iletişim kurmaya çalışan bir adam, ertesi gün kapınızı çalsa tepkiniz ne olurdu? Oldukça şaşırtıcı bir sosyal bir deney olan belgesel, Türkiye’de ilk kez yayınlanacak. Bunun yanında çocuklar içinde 9 kısa film seçkisi, 9. Engelsiz Filmler Festivali’nde yer alıyor.

Kısa Film Seçkisinde 6 Film!

Clermont-Ferrand Uluslararası Kısa Film Festivali’nin özenle hazırladığı 6 tane kısa film de, festivalde gösterilecek. Jean-Bernard Emery, festivalin program koordinatörlüğünü üstleniyor. Seçtiği yapımlar, 2002-2020 yılları arasından bir seçkiyi kapsıyor. 2013 yapımı olan ve Evan Morgan’ın yönettiği Acayip Komik Bir Hikaye (A Pretty Funny Story), yine 2013 yapımı Michael Mohan’ın yönettiği İşte Böyle Öleceksin (This is How You Die), Alexandre Poulichot’un 2020 yapımı filmi İyi Ölümler (Bonne Mort), yönetmen koltuğunda Hans Petter Moland’ın oturduğu 2002 yapımı Omuz Omuza (United We Stand), Celine Devaux’un 2015 yapımı ödüllü animasyonu Pazar Yemeği (Sunday Lunch) ve yönetmenliğini Max Porter ile Ru Kuwahata’nın birlikte üstlendikleri 2017 yapımı bol ödüllü animasyon Ziyan Olmuş Boşluk (Negative Space) yer alıyor.

Tüm Gösterimler Ücretsiz!

Engelsiz Filmler Festivali, her yıl olduğu gibi bu yıl da ücretsiz bir şekilde izleyici ile buluşuyor. Puruli Kültür Sanat tarafından düzenlenen festival, sinemaseverler tarafından herhangi bir ücret ödemeden online olarak izlenebilecek. Filmlere, sesli betimleme ve altyazı seçeneklerine de rahatlıkla ulaşılabilecek.

Diğer Yazılar: FikriSinema
GOTHAM BAĞIMSIZ FİLM ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
Gotham Film ve Medya Enstitüsü tarafından verilen 33. Gotham Ödülleri, New York’ta...
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir