89. Akademi Ödülleri Aday Tahminleri

EN İYİ FİLM KATEGORİSİ

Yılın belki de en merak ettiğim kategorisi. Bazı filmler biletini alalı aylar oldu, fakat hala birkaç koltuk belli değil. Bu yıl tüm önemli ödüllerde ‘ben buradayım’ diyen şımarık bir La La Land, ağırbaşlılığını ödül sezonunda koruyup birçok ödül alan Moonlight ve kalbime en çok işleyen fakat kazanması zor olsa da biletini çoktan almış Manchester by the Sea var ilk üçte. İşte önemli olan da buradan sonrası. Kaç aday olacak ve kimleri göreceğiz? Dördüncü sıraya Hell or High Water gelirse pek şaşırmam çünkü çelimsiz olmasına rağmen kodaman tüm rakiplerini geride bırakabildi. Beşinci sırada ise adaylığına kesin gözüyle bakmasam da Fences yer alabilir. Listenin kalanının ise şöyle şekillenme ihtimali yüksek efendim;

1- La La Land

2- Moonlight

3- Manchester by the Sea

4- Hell or High Water

5- Fences

6- Hidden Figures

7- Hacksaw Ridge

8- Lion

9- Silence

EN İYİ YÖNETMEN KATEGORİSİ

Film kategorisindeki meşhur üçlü burada da yerlerini alacaktır. Yanlarına kim eklenir diye sorarsınız güçlü bir ihtimal Mel Gibson, riskli bir ihtimal de Martin Scorsese.

1- Damien Chazelle (La La Land)

2- Barry Jenkins (Moonlight)

3- Kenneth Lonergan (Manchester by the Sea)

4- Mel Gibson (Hacksaw Ridge)

5- Martin Scorsese (Silence)

EN İYİ ERKEK OYUNCU KATEGORİSİ

Bu yıl en iyi erkek oyuncu ödülü o kadar kısır ki aday göstermeye değer bulunacak çok az performans var. Casey Affleck yıl içinde yarışı bir an dahi bırakmadı. Arkasından ise güçlü bir oyunculukla Denzel Washington’ı gördük. İşte geri kalanı sıkıntı. Kim olabilir, kim gelebilir? Sanırım sırf La La Land’in gücünden yararlanan Ryan Gosling adaylığı görebiliriz, ne kadar istemesem de. Sanırım sürpriz yapacak kimse yok, Kasım ayından şu zamana kadar ki ideal beşliyi göreceğiz.

1- Casey Affleck (Manchester by the Sea)

2- Denzel Washington (Fences)

3- Ryan Gosling (La La Land)

4- Viggo Mortensen (Captain Fantastic)

5- Andrew Garfield (Hacksaw Ridge)

EN İYİ KADIN OYUNCU KATEGORİSİ

İşte merak ettiğim ve çekişmeli olacak bir diğer kategori. Burası öyle bir karışık ki, tüm aday adayları birbirinden güçlü. Bir kere Jackie filmi ile Natalie Portman’ın yeri garanti diyelim. Son zamanların en iyi performansına imza attığı söyleniyor. Ben ikinci sıraya hiç utanmadan, çekinmeden ve eğer aday olmazsa feci hayal kırıklığına uğrayacağım Isabelle Huppert’ı koymak isterdim fakat yabancı film kategorisine bile giremedi Elle filmi. Keşke olsa desem de tahminlerime eklemedim. La La Land, Emma Stone’u da buraya kazandırır her ne kadar istemesem de. Şimdi buradan sonrası önemli. Bir Meryl Streep gerçeği var dünyada ve her ne kadar ortalama bir filmle izlesek de buradaki yeri hazır diyorum. Son olarak da Arrival’ın yıldızı Amy Adams güzel bir sürpriz olabilir.

1- Natalie Portman (Jackie)

2- Ruth Negga (Loving)

3- Emma Stone (La La Land)

4- Meryl Streep (Florence Foster Jenkins)

5- Amy Adams (Arrival)

EN İYİ ÖZGÜN SENARYO KATEGORİSİ

Yardımcı oyuncuları atlayıp senaryo dallarından konuşmak istiyorum. Kuşkusuz buranın en güçlüsü Manchester by the Sea. Fakat La La Land’in her kategoride elde ettiği haksız kazancı burada da görme ihtimalimiz var. Bu iki filmin ardından Hell or High Water’ın gelmesi de pek olası. Diğer aday adaylarımı olabildiğince sallayacağım. Risk budur diyorum.

1- Manchester by the Sea

2- La La Land

3- Hell or High Water

4- 20th Century Women

5- The Lobster

EN İYİ UYARLAMA SENARYO KATEGORİSİ

Son olarak da uyarlama senaryo dalını konuşalım. Burada bir kere Moonlight kesin. Hatta ödülü de verelim şimdiden. He biraz ortalık kızışsın hemen almasın diyorsanız ardına Nocturnal Animals’ı takabilirim efendim. İşleri Silence’ı ekleyip daha da ilginçleştireceğim fakat ondan önce Lion ve Fences’a dikkat çekmek istiyorum. Yerleri şimdiden hazır gibi.

1- Moonlight

2- Nocturnal Animals

3- Lion

4- Fences

5- Silence

 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir