6. ULUSLARARASI SİNEMA VE FELSEFE SEMPOZYUMU, 8-10 ARALIK TARİHLERİ ARASINDA GERÇEKLEŞTİRİLECEK

6. Uluslararası Sinema ve Felsefe Sempozyumu, 8-9-10 Aralık 2023 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Filmlerle Ütopya ve Distopya, Sinematik Tipolojiler ve Tahayüller, Sinematik Estetik gibi bir çok konusu olan 6. Uluslararası Sinema ve Felsefe Sempozyumu, SineFilozofi Dergisi ve Sinema ve Felsefe Derneği işbirliğiyle Ankara CerModern’de 8-10 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

Türkiye’de sinema felsefesi alanında ilk ve tek uluslararası alan indeksli akademik dergi olarak faaliyette bulunan SineFilozofi Dergisi, 2018’de başlattığı sinema ve felsefe sempozyumları serisiyle devam eden yolculuğunu 2022 yılında Sinema ve Felsefe Derneği ile bir başka safhaya taşıdı.

Bu yıl sempozyumda kültürel çalışmalar ve eleştirel teori alanında çalışmalar yapan Prof. Dr. Ian Buchanan, felsefe ve film, bilişsel bilimler ve etik alanında çalışmalar yapan Filmle Düşünmek kitabının yazarı Assoc. Prof. Dr. Damian Cox Keynote Speaker olarak yer alacaktır.

Sinema araştırmacısı ve siyaset bilimci Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı, Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Çetin Türkyılmaz, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Felsefe Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Sengün Meltem Acar Keskin yurtiçi davetli konuşmacıları olarak sempozyumda yer alacak.

Davetli konuşmacıların yanında, geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da, sinema ve felsefe ilişkisi üzerine derinlemesine düşünme ve tartışma olanağı yaratma amacıyla Sempozyum, sinema uygulayıcıları ile akademik çevre ve tüm sinemaseverleri bir araya getirmeyi hedeflemektedir. Bu çerçevede Sempozyum’da, akademik alanda çalışma yürütenlerin ve sinema-felsefe üzerine düşünenlerin bildiri sunumları ile sinemamızda ürün veren yönetmen ve sanatçıların söyleşileri yer alacak.

8-10 Aralık 2023 tarihinde Ankara’da düzenlenecek olan SineFilozofi Dergisi 6. Uluslararası Sinema ve Felsefe Sempozyumu, Cer Modern Sanatlar Merkezi işbirliği ile CerModern ‘de gerçekleştirilecektir.

Diğer Yazılar: FikriSinema
Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı Rekor Kırdı
6 Mayıs’ta vizyona giren Marvel’dan Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı,  Disney ve Marvel’ın...
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir