2. Tayf Uluslararası Kısa Film Festivali Başlıyor!

Ülkemizde son yıllarda artan kısa film festivalleri, tahmin edilenden de fazla ilgi görüyor. Kısıtlı sürede etkileyici bir hikaye anlatmak oldukça zor. Bu anlamda sinemanın gelişmesine de katkıda bulunan kısa filmler, festivallerde izleyicisiyle buluşarak yeni hikayelerin ortaya çıkmasına sebep oluyor.

Bu yıl 2.si düzenlenen festival Direktörlüğünü Doç. Dr. Nagihan Çakar’ın yaptığı, Nişantaşı Üniversitesinin düzenlediği TAYF Uluslararası Kısa Film Festivali’nin sinemaseverlerle buluşmasına çok az kaldı. 25 Ekim 2022 tarihinde film başvurularını kabul etmeye başlayan festival, 1 Ocak 2023 tarihine kadar kısa film alımlarına devam edecek. Festivalin amacı bu yıl da kısa filmin bilinirliğini ve tanınırlığını artırarak, kısa film yaratıcılarını, üreticilerini teşvik etmek ve desteklemek. Festivalin bu yılki program koordinatörlüğünü Deniz Ali Tatar üstlenirken, festival kapsamında sinemaya dair birçok önemli söyleşi gerçekleştirmek adına çalışmalar sürüyor.

3000’den fazla kısa film başvurusu alan festivalin finale  kalacak 40 filmini ön jüri üyeleri belirleyecek. Ön jürinin başkanlığını, Sinema Eleştirmeni, Sunucu ve Kültür & Sanat Muhabiri Deniz Ali Tatar üstleniyor. Ön jüride ayrıca; Sinemacı Ahsen Melike Fıçıcı, Yardımcı Yönetmen & Sinema Eleştirmeni Arzu Arda Deger, Görüntü Yönetmeni Emre Özel, Yönetmen Enes Yıldız, Yapımcı Farah Emine Erdem, Sinema Eleştirmeni & Sunucu Gizem Ertürk, Sinema Eleştirmeni & Yazar Haktan Kaan İçel, Yönetmen Şükrü Özçevik, Yönetmen Hasan İnce, Sinema Eleştirmeni & FikriSinema Genel Yayın Yönetmeni Özlem Çetinkaya  ve Oyuncu İpek Hatunoğlu yer alıyor.

Danışma kurulu üyeleri arasında Turizmci Pervin Ersoy, Yapımcı Cemal Okan, Avukat Şeyda Toprak ve Yapımcı /Yönetmen Mustafa Karadeniz’in yer aldığı festivalin ana jüri başkanlığını Murat Saraçoğlu üstleniyor. Jüride ayrıca Acunmedya Akademi CEO’su Gökhan Mutlay’ın yanı sıra Oyuncu Cansel Elçin, Oyuncu Deniz Baysal Yurtcu, Yapımcı/Yönetmen İsmail Fidan, Yapımcı/Avukat Burhan Gün, Senarist Zafer Külünk, Oyuncu Sera Kutlubey, Tv8 Genel Müdürü Aslı Çini Yaşaroğlu ve Görüntü Yönetmeni Gökhan Atılmış da finale kalan filmleri değerlendirecek olan ana jüri üyeleri arasında yer alıyor.

20 – 23 Şubat 2023 tarihleri arasında İstanbul Nişantaşı Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenecek olan gerçekleştirilecek olan 2. TAYF Uluslararası Kısa Film Festivali’nin programı oldukça dolu. Festivalin ilk üç gününde; film gösterimleri, atölyeler, workshoplar ve sektörden önemli isimlerle söyleşiler gerçekleştirilecek. Ayrıca festival kapsamındaki film etkinliklerinin yanı sıra, sergi ve müzik dinletisi gibi pek çok sanatsal ve kültürel etkinlikler sanat severlerle buluşacak. 23 Şubat 2023 Perşembe günü İstanbul Nişantaşı Üniversitesi Doç.Dr. Cevdet Uysal Konferans Salonunda gala gecesi ile ödüller sahiplerini bulacak.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir