Snowden Eylülde Vizyona Giriyor

Edward Snowden’ı duymayanımız yoktur herhalde. Booz Allen Hamilton şirketi tarafından ABD Ulusal Güvenlik Dairesi’nde (NSA) çalışmak üzere işe alınmış eski bir CIA memuru. NSA için çalıştığı esnada gizli belgeleri basına sızdırdığı için bir anda tüm dünyada sansasyonel bir isim haline geldi.

Günümüz dünyasında sosyal medyanın varlığı ile artık gizli saklı ne varsa ortaya dökülüyor. Bir şeyleri saklayıp hasıraltı etmek eskisi kadar kolay değil. Olay ABD hükümetinin, ülke güvenliği adı altında herkesin özel hayatını ihlal eden programlar geliştirmesi (gözetleme ve takip üzerine) ve bunların ne kadar yanlış uygulamalar olduğunu ifşa eden belgelerin Snowden tarafından basınla paylaşılmış olması. Edward Snowden’ı cesaretinden dolayı tebrik etmek lazım doğrusu. Amerikan hükümeti tarafından suçlu olarak gösterilip, başına neler geleceğini tahmin etmesine rağmen vicdanının sesini dinlemiş ve sözü geçen belgeleri basınla aynı zamanda da tüm dünyayla paylaşmış.

Sözü fazla uzatmadan bu konunun bizimle alakası nedir oraya gelelim. Bildiğiniz üzere 2014 yılında Snowden’ın tüm bu yaşadıklarını anlatan ‘CitizenFour’ adlı bir belgesel çekilmişti. Filmin ‘En İyi Belgesel’ kategorisinde Oscar kazanmışlığı bile var. Hollywood her zamanki gibi böyle bir hikayeyi kaçırmayarak hemen sinema filmi hazırlıklarına girişmişti. 2015 yılında gösterime girmesi planlanan film 2016 Şubat ayına ertelenmişti. Ancak Hollywood Reporter’ın haberine göre yapım şirketi vizyon tarihini biraz daha erteleyerek Eylül 2016’ya attı.

Filmin yönetmeni Oliver Stone, Amerika’nın tartışmalı bulunan siyasi politikalarını konu edinen filmler yapmasıyla bilinen bir yönetmen. O sebeple böyle bir konuyu ele almasına şaşırmamak lazım.

Filmin oyuncu kadrosu göz doldurucu diyebiliriz. Snowden’ı Batman- Kara Şövalye Yükseliyor filminin polis memuru John Blake olarak izlediğimiz Amerikalı oyuncu Joseph Gordon-Levitt canlandıracak. Filmin oyuncu kadrosunda olan diğer ünlü isimler ise Tom Wilkinson, Nicolas Cage, Melissa Leo, Timothy Olyphant, Zachary Quinto ve Shailene Woodley.

Kaynak: Haber Hollywood Reporter’daki haber baz alınarak Yelda Azer tarafından derlenmiştir.

Diğer Yazılar: FikriSinema
“YURT”A FRANSA’DAN EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ!
Nehir Tuna’nın yazıp yönettiği, yapımcılığını Tanay Abbasoğlu’nun üstlendiği “Yurt”, Fransa’nın Rhône-Alpes bölgesinde düzenlenen Annonay İlk...
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir