Dostlar Alışverişte Görsün: 35. İstanbul Film Festivali Önerileri

Malumunuz, herhangi bir festival öncesi film önerisinde bulunmayanın cemiyetten dışlandığı, hakir görüldüğü, ikinci sınıf sinemasever addedildiği bir topluluğa mensubuz; kimse kimsenin önerilerine kulak asmasa da, fragmanlardan elde ettiğimiz izlenimlerimizi kulaktan dolma bilgilerle harmanlayarak vizyonerliğimizi ortaya koyan önerilerimizi sıralamaktan hiçbir zaman geri kalmıyoruz. Biraz dostlar alışverişte görsün, biraz da reytingler yükselsin diyen güruhu hayretler içerisinde kenardan izleyen insan rolünden taviz vermeden “Sinemada İnsan Hakları Yarışması” ve “NTV Belgesel Kuşağı” önerilerimizle -kısa paslar yapa yapa- oyuna giriyoruz.

YILANIN KUCAĞINDA / EL ABRAZO DE LA SERPIENTE

Neden İzlemeliyiz?: Güney Amerika sineması dendiğinde akla gelmeyen ülkelerden olan Kolombiya’ya ilk Oscar adaylığını getirmesi ve sömürgecilik tarihine dair önemli sözler sarf ettiğine dair kuvvetli inancımızın olması ana sebeplerimiz.

Yılanın Kucağında İstanbul Film Festivali FikriSinema

AKDENİZ | MEDITERRANEA

Neden İzlemeliyiz?: Mültecilerin acı dolu yolculuğuna şahit olup insanlığımızdan utanmak için.

SİHİRLİ DAĞ | LA MONTAGNE MAGIQUE

Neden İzlemeliyiz?: “Afganistan’da Sovyetler’e karşı mücadele eden Polonyalı bir dağcının öyküsünü canlandırmayla anlatan film” tanımını yeterince ilginç bulduğumuz için. E fragmanı da güzel?

DEV CANAVAR | BEHEMOTH

Neden İzlemeliyiz?: Üretim ve tüketim toplumun amansız yıkıcılığına Moğolistan’daki hayalet bir şehir üzerinden şiirsel ve dokunaklı bir bakış atan filmin 6 dakikalık fragmanına tav olduğumuzdan rahatlıkla önerebiliriz. İnanmayanlar için:

BÜYÜKBABAM ALLENDE | ALLENDE, MI ABUELO ALLENDE

Neden İzlemeliyiz?: Politik sinemadan bıkmayanlardansınız, Allende ailesinden gelen itirafları öğrenip rakı sofrasında Marksist söylemlerle arkadaşlarınızın kafasını şişirebilirsiniz.

HITCHCOCK/TRUFFAUT | HITCHCOCK/TRUFFAUT

Neden İzlemeliyiz?: Çünkü HITCHCOCK ve TRUFFAUT!

Hitchcock Truffaut İstanbul Film Festivali FikriSinema

DE PALMA | DE PALMA

Niçin İzlemeliyiz?: Brian De Palma öyle büyük bir isim ki, 110 dakika boyunca Noah Baumbach & Jake Paltrow ikilisine katlanmayı göze alabiliyoruz, sinefillere özel öneri tabi ki.

ŞİMDİ NEREYİ İŞGAL EDELİM? | WHERE TO INVADE NEXT

Neden İzlemeliyiz?: “Michael Moore’un yeni belgeseli” demek yeterli olmalı.

Diğer Yazılar: Tanju Baran
Mevkuf Şehrin Dününe Yolculuk: Topkapı
Karikatürlere bile konu olan yabancı eserlerde bize dair bir şey görme arzumuzu...
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir