BALKAN PANORAMA FİLM FESTİVALİ 15 EKİM’DE BAŞLIYOR

Tall Tales

15 – 21 Ekim 2020 tarihler arasında Buca Belediyesi’nin himayesinde İzmir’de gerçekleşecek olan 6. Balkan Panorama Film Festivali, yoğun ilgiyle karşılandı. 14 Balkan ülkesinden başvuruları kabul eden festivale 95 yabancı uzun metraj film, 453 yabancı kısa metraj film, 21 yerli uzun metraj ve 122 yerli kısa metraj film olmak üzere, toplamda 691 filmin başvurusu alındı. Festival boyunca 100’ün üzerinde film gösterilecektir.

YABANCI FİLMLER TÜRKİYE’DE İLK KEZ GÖSTERİLECEK

Yarışmaya katılacak yabancı filmler Türkiye’de ilk defa gösterim yapacak, yarışmaya katılacak yerli filmler ise İzmir’de ilk defa gösterilecektir. İki ayı aşkın yoğun bir çalışma sonucunda altı kişiden oluşan ön jüri değerlendirme sonucunda 6. Balkan Panorama Film Festivali’nde Sarı Şemsiye Ödülü için 4 dalda yarışacak filmleri belirledi.

ONUR KONUĞU MÜJDE AR

Balkan Panorama Film Festivali, bu yıldan itibaren, sinemaya katkılarından dolayı önemli yere sahip ve iz bırakan, yerli ve yabancı olmak üzere birer sinema emekçisini Onur Konuğu olarak davet ediyor. Bu bağlamda Türkiye’den bu yılki Onur Konuğu Türk Sinemasının en önemli kadın oyuncularından Müjde Ar.

Aşk-ı Memnu adlı dizi ile 1974 yılında ilk kez adını duyuran sanatçı, hemen ardından 1975 yılında Babacan adlı film ile sinemaya geçiş yaparak, özellikle kadın sorunlarını işleyen filmler ile özdeşleşti. 1976 yılında Kemal Sunal, Şener Şen, Adile Naşit, Ayşen Gruda gibi isimlerin yer aldığı Tosun Paşa adlı filmde Leyla karakteriyle rol aldı. Hemen ardından 1978 yılında Kibar Feyzo ve 1979 yılında Lanet filmlerinde rol aldı.

80’li yıllar sinemasının önemli isimlerimden olan Müjde Ar, Fahriye Abla, Adı Vasfiye, 1986’da Ah Belinda ve 1989 yılında Arabesk adlı filmlerle öne çıktı. Aralıklarla da olsa günümüze kadar rol almaya devam eden oyuncuyu son olarak ödüllü Şahsiyet dizisinde izledik.

Balkanların Hollywood’a armağan ettiği en tanınmış ve en başarılı oyunculardan birisi olan Rade Šerbedžija ve Türk Sinemasının unutulmaz yüzü olan Müjde Ar 15-21 Ekim 2020 tarihleri arasında Buca’da seyirciyle bir araya gelecek.

FESTİVALDE PANDEMİ İÇİN SIKI TEDBİR ALINACAK

Pandemi dolaysıyla 6. Balkan Panorama Film Festivali’nde sıkı tedbirler uygulanacak. Bu yıl 200’ün üzerinde yerli ve yabancı konuk ağırlamayı planlayan festival, bu sayıyı 50’ye düşürüp, sinema salonlarında ise mesafe ve diğer tedbirleri azamı ölçüde uygulayacak.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir