ALTIN PORTAKAL’DA SANSÜR

Altın Portakal Film Festivali‘nin Ulusal Belgesel Yarışması’ndan “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek” belgeseli çıkartıldı. Gezi direnişini konu alan, Reyan Tuvi‘nin yönettiği belgesel, ön jüri tarafından yarışmaya seçilmiş olmasına rağmen TCK’nın 125. ve 299. maddelerine aykırı ifade ve içerik ihtiva ettiği gerekçesiyle yarışmadan çıkartılması sonrası ulusal belgesel yarışması ön jürisi tarafından bir açıklama yapıldı. Ulusal Belgesel Yarışması ön jürisinin açıklaması şöyle;

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması ön jürisi olarak, festivale başvuran belgesel filmler arasından bizden talep edildiği üzere 15 filmi yarışmaya değer bulduk ve festival yönetimine bildirdik. Festival yönetimi tarafından kamuoyuna açıklanan yarışma filmleri listesinden seçmiş olduğumuz ‘Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek’ belgesel filminin “Türk Ceza Kanunu’nun 125. ve 299. maddelerine aykırı ifade ve içerik ihtiva ettiği” gerekçesi ile çıkarılmış olduğunu öğrendik.

Biz ön jüri olarak, bir belgesel filmin içeriği ne olursa olsun TCK’ya göre değerlendirilmesini ve listeden çıkarılmasını bir sansür olarak niteliyoruz. Böyle bir durumu kabul edilemez bulduğumuzu festival yönetimi ile paylaşmamıza ve bu durumun düzeltilmesini talep etmemize rağmen, festival yönetimi bu kararını değiştirmemiştir.

Bu şartlarda, böyle bir sansürün hiçbir şekilde parçası olmayacağımızı ifade ederek bu kararı tanımıyoruz.

Diğer Yazılar: FikriSinema
86. Akademi Ödülleri Adayları Açıklandı
86. Akademi Ödülleri adayları açıklandı! Kategorilere göre adaylar şu şekilde; En İyi...
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir