ALİ KEREM GÜLERMEN’İN MÜBADELEYİ ANLATTIĞI İLK UZUN METRAJ FİLMİ “YAKAMOZ”, 28 HAZİRAN’DA VİZYONDA

Başrollerini Yetkin Dikinciler ve Engin Alkan’ın paylaştığı 1923 Nüfus Mübadelesi’nde farklı kültürlere sahip Türk ve Rum iki ailenin mübadele dönemindeki dramatik öyküsünü anlatan “Yakamoz”, 28 Haziran’da vizyona giriyor.

Senaryosunu “Elveda Rumeli”nin de senaristi olan Ali Can Yaraş‘ın, yönetmenliğini ise Ali Kerem Gülermen‘in üstlendiği “Yakamoz”un oyuncu kadrosunda Yetkin Dikinciler ve Engin Alkan‘ın yanı sıra Nur Gürkan, Görkem Yeltan, Feriha Eyüboğlu, Kirkor Dinçkayıkçı, Aybars Kartal Özson, Kürşat Atlıoğlu ve Melih Ekener gibi isimler de yer alıyor.

Ali Kerem Gülermen, Yetkin Dikinciler

İlk uzun metraj çalışmasıyla yönetmen koltuğunda oturan Ali Kerem Gülermen, filmi için “Yakamoz’da Kavala’dan erken gelen Türk aileyle Anadolu’dan henüz ayrılmamış Rum ailenin bir süre aynı evde yaşamak zorunda oluşunu anlattık. Film, yürek burkan ama umut dolu, hayatın içinden bir aile draması.” ifadelerini kullanıyor.

Çekimleri Kapadokya Bölgesi’ndeki Aksaray ilinin Güzelyurt (Gelveri) ilçesinde gerçekleştirilen “Yakamoz”da Yetkin Dikinciler Kavalalı bir balıkçıyı, Engin Alkan ise Rum bir çömlek ustasını canlandırıyor. Çok farklı kültürlere sahip iki farklı ailenin dramatik öyküsünü anlatan “Yakamoz”da Kavala ve İç Anadolu diyalektleri öne çıkarken, Yunanca ve Antik Grekçe de kendilerine yer buluyor. Uzun süreli saha ve kaynak çalışmalarının yapıldığı, Türk ve Yunan müzik eserlerinin proje için hazırlandığı, hazırlığı ilgili kurum ve akademisyenlerin danışmanlığında gerçekleştiren ve Tepe Medya Yayıncılık tarafından yaptırılan film bu vesileyle Türkiye topraklarındaki kültür çokluğuna bu topraklardaki tüm insanların acısına ortak olarak dikkat çekip saygı duruşunda bulunuyor.

Film için Bir Fırtına Tuttu Bizi türküsü ilk defa Yunanca yazıldı ve Niran Ünsal tarafından seslendirildi. Filmin orijinal müzikleri ise Erdem Yetim tarafından bestelendi.

Mübadelenin 100. yılında çekilen tek uzun metraj film olan “Yakamoz”, 28 Haziran’da vizyona girecek.

Diğer Yazılar: FikriSinema
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir