95. OSCAR ÖDÜLLERİ KAZANAN TAHMİNLERİ

Üç aydır devam eden ödül sezonunun son ayağı olan Oscarlar için nihayet vakit geldi. Gelinen aşamada tahmin yapmamızı epeyce kolaylaştıran BAFTA, Altın Küre, PGA, SAG, Critics Choice başta olmak üzere tüm Eleştirmen ve Sektör Birlikleri ödüllerini dağıttı. Everything Everywhere All at Once başta yerel eleştirmen birliklerinde adeta esip gürledi. Meslek Birlikleri ödüllerini dağıttığında Everything Everywhere All at Once’ın yine başrolde olduğunu gördük. Hatta 21. yy’da American Beauty, No Country for Old Men ve son olarak Argo gibi çok az filmin aynı anda Yapımcılar Birliği (PGA), Yönetmenler Birliği (DGA), Oyuncular Birliği (SAG) ve Senaristler Birliği (WGA) ödüllerini kazandığını biliyoruz. Bunu başaran son film Everything Everywhere All at Once oldu. Elbette BAFTA ve Altın Küre’de mutlu sona ulaşamadığını belirtmek gerekir. Biliyorsunuz ki BAFTA’da bir savaş draması olan All Quiet on the Western Front, Altın Küre’de ise The Banshees of Inisherin ödül sezonu fırtınası Everything Everywhere All at Once’ı alt etmeyi başarmıştı. Ancak gelinen aşamada Amerikan sinemasının meslek ve eleştirmen birlikleri Everything Everywhere All at Once konusunda bu derecede konsensus oluşturmuşken aksi bir senaryonun gerçekleşmesi çok düşük ihtimal diyebiliriz. Everything Everywhere All at Once dışında illa ki bir alternatif koymamız gerekecekse o filmin aylardır ön plana çıkarılan The Banshees of Inisherin ve The Fabelmans değil, All Quiet on the Western Front olacağını düşünüyorum. Yönetmen ödülü sahibinin de Danieller dışında birinin olacağını düşünmek hayal oldu.

4 oyunculuk kategorisinden yardımcı erkek oyuncu dalı dışında netleşen bir yarış söz konusu değil. Erkek Oyuncu dalında Austin Butler BAFTA ve Altın Küre’yi, Brendan Fraser ise SAG ve Eleştirmen Birliği ödüllerini kaptı. İkisi de gösterişli oyunculuklar. Elvis’in en iyi film yarışçıları arasında yer alması nedeniyle Austin Butler’ın şansının bir tık yaver gitmesi olası diye düşünüyorum. Kadın oyuncu dalında ise Cate Blanchett gibi bir dünya starı muazzam bir oyuculuk sergilemenin yanı sıra BAFTA, Altın Küre, Eleştirmen Birlikleri gibi kilit tüm ödülleri kaptı. Ancak rakibi Everything Everywhere All at Once fırtınasının ana karakteri Michelle Yeoh ise SAG’i alarak oyunun henüz bitmediğini göstermiş oldu. Gel gelelim en büyük belirsizliğin yaşandığı yardımcı kadın oyuncu kategorisine. Burada yarış 2 değil 3 kişi arasında. Bunlardan Angela Bassett başlarda favoriydi hatta Altın Küre’yi de alınca bu dalın net favorisine dönüştü. Ancak devam eden süreçte Kerry Condon BAFTA’da, Jamie Lee Curtis ise sürpriz bir şekide SAG’de kazanan olunca işler iyice karışmış oldu. Bu üçlüden Angela Bassett, her ne kadar siyahi entelijansiyadan gereken desteği alma konusunda sıkıntı çekmese de filmi Black Panther: Wakanda Forever’ın en iyi film dalında yarışmaması nedeniyle yeterince Akademi üyesine ulaştığını düşünmüyorum. Jamie Lee Curtis için ise en büyük handikap rol arkadaşı Stephanie Hsu’nun aynı kategoride yarışanlardan biri olması nedeniyle yaşanacak olası bir oy bölünmesi olabilir. Bu iki yarış atının bu türden önemli handikaplarının varlığı Kerry Condon’un ekmeyine yağ sürüyor ve kendisini ön plana çıkartıyor bana kalırsa. Ancak yine de kazanacak oyuncunun ismini yüksek sesle dillendirmek bu aşamada pek mümkün değil.

Senaryo dallarında da yarış tüm hızıyla sürüyor. Özgün senaryoda Everything Everywhere All at Once ile The Banshees of Inisherin, uyarlama senaryoda ise All Quiet on the Western Front ile Women Talking arasında müthiş bir yarış var. Everything Everywhere All at Once ile The Banshees of Inisherin karşı karşıya geldiği Altın Küre ve BAFTA ödüllerinde The Banshees of Inisherin sağ çıktığı için benim de tercihim bu yönde. Öte yandan benzer bir yorumu All Quiet on the Western Front ile Women Talking için yapmak da mümkün. All Quiet on the Western Front’un yarışmadığı Senaristler Birliği’nde (WGA) ödül haliyle Women Talking’e gitmişti ancak All Quiet on the Western Front’un BAFTA’da bu ödülü alması çok güçlü bir yarışçı olduğunu göstermektedir. Üstelik rakibi gibi hantal bir anlatıya sahip olmaması da artısı.

Teknik dalları uzun uzun konuşmanın bir anlamı yok. Ancak teknik dallarda Elvis ve All Quiet on the Western Front’un ön plana çıktığını, Everything Everywhere All at Once’ın da aday olduğu her dalda olduğu gibi teknik kategorislerde de önemli bir alternatif olduğunu belirtmekte fayda var.

20 kategoriden oluşan Oscar kazanan tahminlerim:

 

FİLM                              : Everything Everywhere All at Once

                                        Alternatif: All Quiet on the Western Front

YÖNETMEN                  : Danieller

                                        Alternatif: Steven Spielberg

KADIN OYUNCU           : Michelle Yeoh

                                        Alternatif: Cate Blanchett

ERKEK OYUNCU            : Austin Butler

                                        Alternatif: Brendan Fraser

YARDIMCI KADIN         : Kerry Condon

                                        Alternatif: Jamie Lee Curtis

YARDIMCI ERKEK          : Ke Huy Quan

                                        Alternatif: Barry Keoghan

ÖZGÜN SENARYO         : The Banshees of Inisherin

                                        Alternatif: Everything Everywhere All at Once

UYARLAMA SENARYO  : All Quiet on the Western Front

                                        Alternatif: Women Talking

GÖRÜNTÜ                     : All Quiet on the Western Front

                                        Alternatif: Elvis

KURGU                          : Everything Everywhere All at Once

                                        Alternatif: Top Gun: Maverick

PRODÜKSİYON             : Babylon

                                        Alternatif: Elvis

KOSTÜM                       : Elvis

                                        Alternatif: Everything Everywhere All at Once

MÜZİK                          : All Quiet on the Western Front

                                        Alternatif: Babylon

ŞARKI                           : RRR

                                       Alternatif: Black Panther: Wakanda Forever

SES                               : Top Gun: Maverick

                                       Alternatif: All Quiet on the Western Front

SAÇ VE MAKYAJ          : Elvis

                                       Alternatif: The Whale

GÖRSEL EFEKT             : Avatar: The Way of Water

                                      Alternatif: Top Gun: Maverick

ULUSLARARASI FİLM  : All Quiet on the Western Front

                                      Alternatif: Argentina, 1985

ANİMASYON               : Guillermo del Toro’s Pinocchio

                                      Alternatif: Marcel the Shell with Shoes On

BELGESEL                    : Navalny

                                      Alternatif: All the Beauty and the Bloodshed

 

Diğer Yazılar: Antoine Doinel
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir