88. Oscar En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Adayları

Özellikle son yıllarda, adaylar arasında en çok çekişme yaşanan kategori En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu kategorisi oluyor. Neredeyse her yıl ana kategori olan En İyi Erkek Oyuncu kategorisinin adaylarından daha güçlü isimlerin yarıştığı bu dalda bu yıl da birbirinden önemli isimler yer alıyor. Ödüle en yakın kim birlikte bakalım.

Christian Bale

Christian Bale The Big Short Oscar FikriSinema

Büyük Açık filmindeki rolü ile bu dalda aday olan Christian Bale’in oynadığı her filmi heyecanla izleyen birisi olarak eğer Büyük Açık filmini izlememiş olsaydım Bale’in ödülün en büyük adayı olduğunu düşünebilirdim. Ancak Büyük Açık filmi izlemesi keyifli bir yapım olsa da ne en iyi film olabilecek ne de oyuncularına ödül kazandıracak bir film. Steve Carell, Brad Pitt, Ryan Gosling ve Christian Bale’in yer aldığı filmi izlemek, bu isimleri bir arada görmek seyir kalitesini arttırıyor arttırmasına ama uzun yıllar unutulmayacak bir film ortaya çıkmıyor. Bu isimlerden ödüle aday olan Christian Bale de Michael Burry rolünde oldukça iyi bir işe imza atıyor. Canlandırdığı Burry karakterinin asosyal hayatını da, cam gözünü de, müzik tutkusunu da içselleştirmeyi başaran Bale hem canlandırdığı karakterin hem de filmin azizliğine uğruyor. Burry’nin asosyalliği ve içe kapanıklığı Bale’in oyunculuğunu gölgeliyor. Filmin de belli bir çıtanın altında kalması ile Bale ödülden uzaklaşmış gibi görünüyor.

Mark Ruffalo

Mark Ruffalo Spotlight Oscar FikriSinema

Spotlight filmi yılın en iyi yapımlarından bir tanesi. Değindiği konudan, oyunculuklara kadar her unsuru takdire şayan bir film. Film hiçbir dakikasında seyircinin ilgisini dağıtmıyor, seyirci de film boyunca kaç dakika kaldı diye saatine bir kez bile bakmıyor. Mark Ruffalo da filmi iyi yapan dişlilerin başında geliyor. Din adamlarının çocuklara cinsel tacizde bulunmasını kabul edemeyişiyle, bunu tüm dünyanın bilmesini isterken isyan edişiyle ve film boyunca sergilediği inatçılıkla hayat verdiği Mike Rezendes karakterini ete kemiğe büründürüyor. Sadece kişilik özelliklerini değil, fiziksel özelliklerini de almış Rezendes’in. Kambur duruşundan, ağız yapısına, mimiklerine kadar Rezendes oluvermiş Mark Ruffalo. Kesinlikle yılın en iyi performanslarından. Ödülü en çok hak edenlerden bir tanesi ancak çok güçlü rakipleri olduğu için ödülü almaya en yakın aday değil.

Mark Rylance

Mark Rylance Bridge of Spies Oscar FikriSinema

Mark Ruffalo’dan sonra Mark Rylance’ın performansını değerlendirirken isimleri gibi performansları için de aynı cümleleri kurmak mümkün. Mark Rylance’ın Casuslar Köprüsü’nde canlandırdığı Rudolf Abel bir Rus casusu. Ancak Rudolf Abel ülkesinden uzakta yaşayan sıradan bir insan aynı zamanda. Resim yeteneği olan, durgun bir hayat yaşayan, yılların verdiği tecrübe ve işinin gereği ifadesiz bir yüze sahip Rudolf Abel’in filmdeki hikayesi Birleşik Devletler tarafından yakalanmasıyla başlıyor. Hapiste, mahkemede, avukatı karşısında tepkisizliğini daima korurken ne kadar zeki bir insan olduğunu da göze sokmadan ufak nüanslarla belli ediyor. Mark Rylance, Abel’in bu durgunluğunu her hücresinde yaşıyor. Bir an olsun yüzündeki ifadeyi bozmayan ancak aynı ifadeyle sevincini, üzüntüsünü, çaresizliğini, anlayışlılığını anlatabilen Rylance, Mark Ruffalo ile birlikte ödülü hak eden ikinci isim. Ancak onun akıbeti de Ruffalo gibi olacaktır. Hatta ödülü alacak rakibine kim olduğuna bağlı olarak 3 sene önce Emmanuelle Riva’nın yaşadığı haksızlığa uğraması da mümkün.

Sylvester Stallone

Sylvester Stallone Creed Oscar FikriSinema

Rocky sinema dünyası için kesinlikle bir efsane. İnişleri çıkışları olsa da özellikle seriyi sevenler tarafından her filminin saygıyla anılacağı da bir gerçek. Bu seriyi yaratan adam Sylvester Stallone aynı Rocky gibi en büyük rakibinin kendisi olduğunu bilen bir kişi. Yaşı ilerledikçe zamana yenilmekten, unutulmaktan, gençliğindeki gibi rol yapamayacağından korktuğunu ve bunu aşmak için daha çok çalıştığını düşünüyorum. Nitekim yüzüne yaptırdığı botoks zamana yenilme korkusunun kanıtlarından bir tanesi. Ancak Stallone “bu yaştan sonra Rocky’i neden oynar ki”, “yine mi Rambo, yok artık ne gerek var”, “eski yıldızları toplayıp film yapmak sadece onların bittiğinin kanıtı” gibi eleştirilere rağmen bu filmlerin hepsinin altından başarıyla kalktı. Son Rambo serinin en iyilerinden bir tanesi olmayı başardı. Cehennem Melekleri oldukça ilgi gördü ve 3 film çekildi. Rocky ise yerini Creed’e bırakırken duygu yüklü bir filmle gönülleri fethetti. Stallone’nun en büyük dezavantajı kesinlikle yüzüne yaptıkları. Ancak Akademi’nin 39 yıl sonra hala ayakta durabilen bu seriye ve Stallone’a bir vefa göstermesi muhtemel. Stallone ödülü alırsa şaşırmamak gerekir.

Tom Hardy

Tom Hardy The Revenant Oscar FikriSinema

Innaritu, Leonardo DiCaprio ve Tom Hardy. Hepsi de içinde bulundukları Diriliş filmiyle birlikte bu yıl en çok tereddüt yaşamama neden olan isimler. Diriliş bu yılın kalbur üstü ve oldukça iyi yapımlarından ama en iyisi mi? Leonardo DiCaprio rol aldığı her filmde kalitesini bir kez daha gösterirken Diriliş’te de rolünün hakkını veriyor ama bu zamana kadar ki en iyi performansı mı ya da Eddie Redmayne’in Danimarkalı Kız filminde yaptıklarından daha iyisini yaptı mı? Innaritu, Diriliş filminde öyle sahneler çekmiş ki izleyenin nutku tutuluyor kabul ediyorum ama bunlar filmin eksiklerini kapatabilir mi ya da rakiplerinden daha iyi bir film çekebilmiş mi? Son olarak da bu kategorinin adayı Tom Hardy. Son dönemin en önemli aktörlerinden Tom Hardy Diriliş filminde elbette çok iyi iş çıkarmış ancak film boyunca çok az bölümde hafızalara kazınacak anlar yaratabilmiş. Belki de rolü gereği, bu rolü Tom Hardy’den başkası bu kadar iyi oynayamazdı düşüncesini oluşturamamış. Yıllar sonra Tom Hardy’nin oynadığı filmler düşünüldüğünde ilk akla gelecek filmi kesinlikle değil. Hatta Tom Hardy Diriliş filmiyle bu kategoride mi yoksa Mad Max filmiyle En İyi Erkek Oyuncu dalında mı aday olsa daha az yadırganırdı diye sorulabilir. Ancak Hardy’nin Stallone ile birlikte ödülü alabilecek iki isimden birisi olduğunu düşünüyorum. Özellikle 2002 yılında Şenol Güneş için söylenen karizmatik değil sözleri, Fatih Terim’le yapılan kıyaslamalar futbolu az da olsa takip edenlerin aklındadır. Ne yazık ki Mark Ruffalo ve Mark Rylance’ın Akademi’nin gözünde Fatih Terim’le kıyaslanan Şenol Güneş gibi olacaklarını ve Tom Hardy’nin şansının “karizma”sıyla diğer iki adaydan daha fazla olduğunu düşünüyorum. Umarım yanılırım.

Diğer Yazılar: Ahmet B.
İftarlık Gazoz
Yüksel Aksu özellikle Dondurmam Gaymak filmiyle ve daha sonra yönettiği Entelköy Efeköy’e...
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir