2. ULUSLARARASI DİYARBAKIR KISA FİLM FESTİVALİ BAŞLIYOR

Diyarbakır Kültür Sanat ve Sinema Derneği (DİSİNEDER) tarafından organize edilen ve Diyarbakır Sur Kültür Yolu Festivali kapsamında gerçekleştirilecek olan 2. Uluslararası Diyarbakır Kısa Film Festivali, 12 Ekim’de başlayacak ve 15 Ekim’de son bulacak. 

Yönetmen ve yapımcı Serhat Gönen’in direktörlüğünde gerçekleştirilecek olan 2. Diyarbakır Uluslararası Kısa Film Festivali’nin koordinatörlüğünü ise Esra Güzel üstleniyor. Ayrıca, meslek birliği BİROY’un temsilcisi olarak Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Destekleme Kurulu’nda iki yıl boyunca kurul üyeliği yapan ve 2022 yılı itibariyle Kültür Bakanlığı temsilcisi olarak görev yapan başarılı oyuncu İpek Tuzcuoğlu, festivalin bu yılki danışmanlığını üstlenecek.

Kayapınar Belediyesi ile Sur Belediyesi tarafından desteklenen 2. Uluslararası Diyarbakır Kısa Film Festivali’nde filmler Ulusal Kısa Kurmaca, Ulusal Kısa Belgesel ve Uluslararası Kısa Film Yarışması olmak üzere üç ayrı kategoride değerlendirilecek, yarışmada 10 film yer alacak. Festivale başvuran ve ana seçkiye seçilen kısa filmler toplam 15 ödül heykelciği ve 40 bin TL’lik ödül için yarışacak.

FESTİVALİN AFİŞİ GÖRÜCÜYE ÇIKTI.

Festival için bu yıl 5 bin yıllık bir geçmişe sahip, her döneminde büyük medeniyetlerin, kültürel ve ekonomik hareketlerin merkezi kabul edilen Diyarbakır’ın, geçmişten günümüze çok sayıda medeniyete beşiklik ettiği, Hurilerden Osmanlılara kadar uzanan kültürlerin harmanlandığı bir afiş tasarlandı. 16. yüzyılda Matrakçı Nasuh tarafından çizilmiş bir Diyarbakır minyatüründen esinlenilerek oluşturulan afiş, Diyarbakır özelinde hem tarihi bazı mekanlar hem de sinema sektörü ile ilişkili objeler de barındırıyor. Afişin tasarımı Sercan Melik Aslan’a ait.

FESTİVALİ JÜRİSİ BELLİ OLDU

Kurmaca kısa filmlerin yarıştığı kategoride beş kişilik bir jüri ekibi yer alıyor. Jürinin başkanlığını “Kardeşler” adlı ilk uzun metrajlı filmiyle birçok festivalden ödülle ayrılan yönetmen Ömür Atay üstleniyor. Jüri üyeleri arasında “Küçük Şeyler”, “Bir Başkadır”, “Cemil Şov”, “Aslında Özgürsün” gibi yapımlarda rol alan oyuncu Alican Yücesoy, “Yılan Hikayesi”, “Biz Size Aşık Olduk”, “Davetsiz Misafir” ve “Küçük Hanımefendi” gibi dizilerdeki oyunculuğunun yanı sıra “Yemekteydik ve Karar Verdim” ile “Bağcık” filmleriyle yönetmenlik kariyerine başlayan Görkem Yeltan, “Zenne”, “Çukur”, “Müslüm” ve “Kuruluş Osman” gibi yapımlarda rol almış olan Erkan Avcı ve “Bir Zamanlar Çukurova”, “Toz Ruhu”, “Nasipse Adayız” ve “Kurak Günler” gibi yapımlardan bildiğimiz oyuncu Selin Yeninci yer alıyor.  

Belgesel filmlerin yarıştığı kategorinin jürisinde Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği Başkanı Mehmet Güleryüz, “Dizi Doktoru” lakabıyla bilinen gazeteci-yazar Oya Doğan ve Altın Koza Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Adana Altın Koza Film Festivali Genel Koordinatörü İsmail Timuçin yer alıyor.

Uluslararası kategoride yer alan kısa filmleri değerlendirecek jüri ise şöyle: “Güvercin” filmiyle birçok festivalden ödül alan yönetmen Banu Sıvacı, “Zenne”, “Çekmeceler”, “Anons”, “Gelincik” ve “Bana Karanlığını Anlat” gibi filmlerin yapımcılığını üstlenen Bulut Reyhanoğlu ve yazıp yönettiği “Toz” filmiyle birçok festivalden ödül alan yönetmen Gözde Kural.

Jüri üyeleri tarafından belirlenen sonuçlar, 15 Ekim akşamı düzenlenecek olan ödül töreninde açıklanacak.

Detaylı bilgilere festivalin web sitesinden ulaşabilirsiniz;  www.diyarbakirkff.com

Diğer Yazılar: FikriSinema
Neruda Fragman
https://www.youtube.com/watch?v=mg3dgLxq9aM
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir