2. EVRENSEL BİLİM KURGU VE FANTASTİK FİLM FESTİVALİ BAŞLADI

Bu yıl ikinci kez 26-29 Eylül tarihleri arasında düzenlenen bilimin ve sınırsız hayal gücünün birleştiği Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali, AKM Yeşilçam Sineması’nda sinemaseverlerle buluşuyor.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla Uluslararası Bilim ve Sanat Yaratıcıları Derneği’nin organizasyonuyla düzenlenen 2. Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali, 29 Eylül tarihine kadar AKM Yeşilçam Sineması’nda bilimi ve hayal gücünü bir araya getirecek.

Bilim kurgu ve fantastik filmleri bir araya getiren 2. Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali, festival süresince hem ulusal hem de uluslararası
filmlerden seçilen seçkiler ile sinemaseverleri buluşturuyor. Festival boyunca özel gösterimlerden söyleşilere pek çok etkinliğin gerçekleşeceğini ifade eden Festival Direktörü Filiz Dağ, Atatürk’ün “Benim manevi mirasım bilim ve akıldır” sözüne sahip çıktıklarını ve bu uğurda çaba harcadıklarını söylüyor.

“Yapay zeka, insana özgü olan insiyatif ve sezgisel davranışlarla birleşecek”


Bilim Kurgu ve CGI teknolojisinin hızla ilerlemesi insan hayatına etkileyici deneyimler oluşturacağını söyleyen yönetmen Onur Şentürk, sinema, televizyon ve oyun sektöründe sınırların bulanıklaşarak; yaratıcılık ile sanal dünyanın hızla birleşip hibrit formların ortaya çıkmasına sebep olacağını vurguladı. Yapay zekanın insana özgü insiyatifler ve sezgisel davranışlarla birleşmesine vardığını ifade eden Şentürk, sözlerine şöyle devam etti; “AI destekli yaratımlar, çoğalacak. Oyuncuların ve izleyicilerin etkileşimine dayalı daha interaktif içerikler ortaya çıkarmasına yardım edecek. Artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik teknolojilerinin ilerlemesi ve gelişmesiyle yaşam alanlarımız doğrudan değişecek ve yeniden şekillenecek, kullanıcıları deneyimin içindeymiş gibi hissettiren daha immersif deneyimler ortaya çıkacak. İnsanlık olarak hayal edebildiklerimizi daha kolay gerçekliğe dönüştürebildiğimiz, yaratımların niteliğini ve özünü yeniden keşfetmemiz gereken bir gelecek bizleri bekliyor.”


“Bilimkurgu, teknolojik gelişmelerle harmanlanarak insan hayatını, popüler kültürü şekillendiren önemli bir edebiyat ve sinema türü olacak.”

2. Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivalinin Uluslararası Sanat Yönetmeni Prodüktör Aynur Kazaz; ‘Bilimkurgunun insanlığın hayal gücünü teknolojik, sosyal ve evrensel sınırların ötesine taşıyan bir edebiyat ve sinema türü. Geçmişten günümüze, bilimkurgu eserleri, insan hayatını şekillendiren ve değiştiren pek çok önemli fikri içinde barındırıyor. Gelecekteki etkilerini düşündüğümüzde, bilimkurgu daha da önemli bir rol oynayacak gibi görünüyor. Bilimkurgunun teknolojik ilerlemelerin yolunu açan bir katalizör de olabilir. Hayal gücümüzde bile sınırları zorlayan kavramlar, yarın gerçek olabilir. Önümüzdeki beş yıl içinde bilimkurgunun geleceği oldukça heyecan verici olacak. Bu süre zarfında, bilimkurgu tıp, enerji ve çevre gibi alanlarda da etkili olacak. Yapay organlar, gen tedavileri ve temiz enerji kaynakları gibi bilimkurgu temaları gerçeğe dönüşebilir. Bilimkurgu, popüler kültürde önemli bir yer edinecek. Marvel ve DC gibi süper kahraman evrenlerinin yanı sıra, bilimkurgu temalı film ve diziler büyük ilgi görecek. Star Wars ve Star Trek gibi klasik serilerin yanı sıra, yeni nesil uzay operaları da rağbet görecek. Sonuç olarak, önümüzdeki beş yıl içinde bilimkurgu, teknolojik gelişmelerle harmanlanarak insan hayatını, popüler kültürü şekillendiren önemli bir edebiyat ve sinema türü olacak. Geleceğe dair umutlar, korkular ve dersler sunmaya devam edecek ve insanların bu gelişmeleri anlamalarına ve yönlendirmelerine yardımcı olacak. Ancak bilimkurgu, getirdiği fikirleri gerçek dünyada ele alırken dikkatli ve sorumlu bir şekilde kullanmamız gereken güçlü bir araçtır.’ açıklamasında bulundu.

4 gün boyunca sinemaseverler filme doyacak!


26- 29 Eylül tarihleri arasında AKM Yeşilçam Sineması’nda gerçekleşecek olan 2. Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali, dört gün boyunca yoğun bir film gösterimi programı hazırlıyor. 26 Eylül’de özel gösterim olarak “The Green Knight” ve “Only Lovers Left Alive” filmleri gösterilecek aynı zamanda “Rescue Earth”, “Last Sentinel” ve “Final Cut” filmleri de gün içerisinde sinemaseverler ile buluşacak. Festivalin ikinci günü olan 27 Eylül tarihinde ise “Yeniden Leyla” ve “Tebessüm” söyleşilerinin ardından “Gölgeler İçinde”, “Kelebekler” ve “Vesper” filmleri gösterilecek. 28 Eylül tarihinde “Geleceği Yönetmek” özel gösterimi ile Yeşil Film Atölyesi’nin yanı sıra “Peri: Ağzı Olmayan Kız” ve “Cemil Şov” söyleşileri gerçekleştirilecek. “Iguana Tokyo” ve “Hızlı Ayaklar: Olimpiyat Yolunda” filmleri seyredilebilecek. Festivalin son günü olan 29 Eylül tarihinde ise “Archive” ve “Sight Extended” filmlerinin gösterimi yapılacak.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir