YÖNETMEN ve YAPIMCILAR DA ALTIN PORTAKAL’DAN ÇEKİLDİ!

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Belgesel Film Yarışması ve Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’nda yer alan filmlerin yönetmenleri ve yapımcıları sansüre karşı ortak bir tavır alarak filmlerini festivalden çektiklerini açıkladılar. 

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin programından, belgesel kategorisinde yer alan ‘Kanun Hükmü’ ismindeki Nejla Demirci imzalı film, belgeseldeki bir kişi hakkında yargı sürecinin devam ettiği gerekçesiyle çıkarılmıştı.

Bunun üzerine aralarında Demet AkbağOnur SaylakAyşegül AldinçHazar ErgüçlüMehmet Günsürün de bulunduğu 20 jüri üyesi, filmin geri alınması koşuluyla görevlerini yerine getireceklerini beyan eden bir açıklamayı kamuoyu ile paylaşmıştı.

Açıklama metni şöyleydi:

60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Belgesel Film Yarışması, Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması, Edebiyat Uyarlaması Senaryo Yarışması ve Belgesel Film Yarışması Seçici Kurulu bölümlerinde görevli jüri üyeleri olarak, ülkemizin en köklü film festivalinde Nejla Demirci’nin “Kanun Hükmü” belgeselinin ani bir kararla yarışma programından çıkarılmasını şaşkınlık ve üzüntüyle karşıladık.

Jüriden Sonra Yönetmenler de Altın Portakal’dan Çekildi!

Son olarak Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Belgesel Film Yarışması ve Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’nda yer alan filmlerin yönetmenleri ve yapımcıları sansüre karşı ortak bir tavır alarak filmlerini festivalden çektiklerini açıkladılar. Ulusal Uzun Metraj Yarışma seçkisinde filmleriyle yer alan Zeki Demirkubuz, İsmail Güneş ve Miraç Atabey’in imzacılar arasında olmadığı dikkat çekti.

Filmlerin yönetmen ve yapımcılarının kamuoyuna yaptıkları açıklama şu şekilde:

“60. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Belgesel Film Yarışması ve Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’nda yer alan filmlerin yönetmenleri ve yapımcıları olarak aşağıda imzası bulunan bizler, “Kanun Hükmü” filminin yarışma programından çıkartılmasını, sanatsal ifade özgürlüğüne açık bir tehdit olarak görüyoruz. Özü itibariyle topluma ait olan festivallerin sansüre boyun eğmesinin kabul edilemez olduğunu düşünüyoruz. “Kanun Hükmü” filmi, Ulusal Belgesel Yarışması’ndaki yerini alana dek, filmlerimizle festivalde yer almayacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Diğer Yazılar: FikriSinema
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir