SUÇ VE CEZA FİLM FESTİVALİ’NDE ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU!

13. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali‘nin ödül töreni Atlas 1948 Sineması’nda 23 Kasım 2023 Perşembe günü yapıldı ve ödüller sahiplerini buldu.

Sunuculuğunu Pınar Altuğ Atacan ve Hakan Bilgin‘in yaptığı törende “Uluslararası Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması” En İyi Film Ödülünü, Alireza Khatami ve Ali Asgari’nin yönettiği “Fani Dizeler” filmi aldı.

Adem Sözüer: “Sinema ve bilimin diliyle karşı duruşlar özgürce ifade edildi

Festival Başkanı Adem Sözüer “Uluslararası suç ve ceza film festivalinin adalet platformunda, dünyanın dört bir köşesinden sanatçılar ve bilim insanları bir araya geldi. İnsanlığa karşı işlenen suçlara, ayrımcılık ve her alandaki eşitsizliklere sinema ve bilimin diliyle karşı duruşlar özgürce ifade edildi. Evrensel çapta barış ve kardeşlik için ‘Herkes İçin Adalet’ demeye devam ediyoruz” dedi.

Bengi Semerci: “Özellikle gönüllü ekibimize çok teşekkür ediyorum”

‘Herkes İçin Adalet’ temasıyla düzenlenen 13. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali Direktörü Bengi Semerci, ödül töreninde yaptığı konuşmada, “Sunucularımız Pınar Altuğ Atacan, Hakan Bilgin’e, İstanbul Üniversitesi’ne, Sinema Genel Müdürlüğü’ne, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne, Kültür Bakanlığı’na ve gönüllü ekibimize çok teşekkür ediyorum” dedi. 

Fani Dizeler

“Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması” En İyi Film Ödülü: “Fani Dizeler”

Uluslararası Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması En İyi Film Ödülünü, Alireza Khatami ve Ali Asgari’nin yönettiği “Fani Dizeler” filmi aldı.

Film, öğretmenlerden bürokratlara çeşitli toplumsal otoriteler tarafından kendilerine dayatılan kültürel, dini ve kurumsal kısıtlamaların üstesinden gelen, hayatın her kesiminden sıradan insanların izini sürüyor. Mizahi ve dokunaklı olan bu kısa anlatılar, zorlukların ortasındaki insanların gücünü ve kararlılığını yakalayarak karmaşık bir toplumun incelikli bir portresini sunuyor.

Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması’nın Kazanan İsimleri Şunlar:

Jüri Özel Ödülü: Hayat Yükü / Amr Gamal

Kısa Metraj Kurmaca Film Yarışması En İyi Film Ödülü: Sarı / Elham Ehsas

Kısa Metraj Kurmaca Film Yarışması Jüri Özel Ödülü: Ben, Sen, O, Biz, Siz, Onlar / Sevin Yaman

Kısa Metraj Belgesel Film Yarışması En İyi Belgesel Film Ödülü: Beyaz Dağın Çocukları / Yalçın Çiftçi

Altın Terazi Kısa Metraj Belgesel Film Yarışması Jüri Özel Ödülü: Suriyeli Kozmonot / Charles Emir Richards

Öğrenci Jürisi Ödülü: Karganın Uykusu / Tunahan Kurt

Habertürk Seyirci Ödülü: Yeşil Hudut / Agnieszka Holland

SİYAD Jürisi Ödülü: Deniz Kızı / Sepideh Farsi

Sinema Profesyonelleri VisionIST “Endüstri Günleri”nde Buluştu

13. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nde bu yıl beşincisi düzenlenen VisionIST “Endüstri Günleri”nde ise sinema profesyonelleri Beyoğlu Metrohan’da sinemaseverlerle bir araya getirildi.

Atölye, Panel ve Ustalık Sınıfından oluşan VisionIST’de Endüstride farklı kuşaklardan gelen ulusal ve uluslararası meslek profesyonellerinin birbirini tanıması, iletişimde bulunması ve bu şekilde üretimlerine yansıtacak katkıyı sağlaması hedeflendi. VisionIST ‘Endüstri Günleri’ Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali Youtube platformundan canlı gerçekleştirildi.

Akademik Program “İfade Özgürlüğü”

13. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali akademik programı, 17 Kasım– 23 Kasım tarihleri arasında ‘İfade Özgürlüğü” temasıyla İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Doktora Salonu’nda gerçekleştirildi.

Ödül Töreni Sonrası Gösterim

Festivalin ödül töreni ardından, Atlas 1948 ve Kadıköy Sinemalarında, Noora Niasari‘nin yönettiği ‘Shayda’ filmi gösterildi.

Diğer Yazılar: FikriSinema
BU HAFTA VİZYONA HANGİ FİLMLER GİRECEK?
23 Şubat Cuma günü komediden gerilime, biyografiden animasyona beş yeni film vizyonda...
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir