NINJABABY

‘’Kadını anne değil, erkeği baba yapan cenin!’’

Şu anda Mubi’de gösterilen Ninjababy hızlı yaşayan, alkolü, sevişmeyi seven genç bir kadının, bir gün kürtaj olamayacak kadar ilerleyen hamileliğiyle yüzleşmesine odaklanıyor. Hiçbir zaman annelik kavramının hayatındaki listede yer almadığını söyleyen genç tasarımcı kadın, bu bebekten kurtulmaya kararlı! Bu bebeği istemiyor ve hiçbir zaman da istemeyecek. Annelik, kürtaj, evlat edinme gibi kavramlara mercek tutan filmin duygusal ağırlığı Norveç sinemasının kendine has mizahıyla çok farklı bir yöne evriliyor. Karakterlerin samimi ve komik halleri de filmin mizahını oldukça tatlı bir noktaya taşıyor.

Inga Sætre’nin çizgi romanından uyarlanan senaryonun ortak yazarı yönetmen Yngvild Sve Flikke, Ninjababy ile izleyicisini kadın olmanın farklı bir tarafıyla yüzleştiriyor. Bu farklılık, hiçbir zaman anne olmak istemeyen güçlü bir kadının hikayesi. Çok güçlü çünkü bu kadının hayatında duygusallığa, toplumsal baskılara, kolektif bilincin getirdiği belli fikirlere yer yok! Hem de bebeğini doğurup emzirmek zorunda kalsa bile!

Ninjababy alışılagelmiş bir biçimde kadına atfedilen ‘’anne olma’’ kavramını tam tersi şekilde baba karakterinde harmanlayan bir portre sunuyor! Rakel’in tek gecelik ilişkisinde anne rahmine düşen bir cenin, bir kadını anne yapmak için değil bir erkeği baba yapma adına dünyaya gelmek için yola çıkıyor aslında! Biyolojik babanın ‘’karnımda, bağırsaklarımda bir şey hissettim, bu çocuğu büyütmeliyim!’’ dediği bölüm, oldukça fazla şey söylüyor. Alışageldiğimiz şekilde babanın ortadan kaybolduğu, annenin her türlü zorluğu yaşadığı bir hikayeye yer vermiyor Ninjababy. Üstelik günümüzde hala sorunlu bulunan, çokça tartışılan konulardan biri kadının anne olmak istememesi! İşte Ninjababy bu kadınların ortak duygularını paylaşıyor. 

Kadın yaratıcılığını epey farklı bir dille anlatan Ninjababy, türleri arasında oldukça farklı bir yere sahip. Güçlü bir kadın karakter yaratmayı incelikle işliyor. Çoğu kadının oldukça fazla etkileneceği bir an olan, bebeğini emzirdiği sahnede bile kendinden emin Rakel! Anne olmak istemiyor ve hiçbir zaman anne olmak üzere yaratılmadığını her an hatırlatıyor kendine.

Filmdeki animasyonlar da hikayeye olumlu anlamda bir akıcılık sağlıyor. Rakel’in kürtaj olamayacağını öğrendikten sonra hayatına giren animasyon bebek filmin yapısını oluşturuyor. Üstelik mizahı kuvvetli, gerçekçi, duygusal olmayan oldukça gerçek bir karakter yaratılmış. Kimi zaman sinir bozucu, kimi zaman da düşündürücü bir bebek figürü!  Kendini tanıyan ve hiçbir zaman anne olmak istemeyen bir kadından da böyle bir karakter yaratımı beklenirdi zaten!

Ninjababy tutarlı, derdini oldukça iyi anlatabilen bir yapım. Bu tarzda daha çok güçlü kadın profilleri görebileceğimiz filmlere…

Diğer Yazılar: Özlem Çetinkaya
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir