M3GAN

KORKU SİNEMASININ YENİ İKONU

Senaryosunu James Wan ve Akale Cooper’ın yazdığı, yönetmenliğini Gerard Johnstone’un yaptığı, yapımcılığını Jason Blum’un (Blumhouse) ve dağıtımını Universal’ın üstlendiği M3GAN, 80’lerin çılgın robotik korku filmleri ışığında hikayesini oluşturuyor.

Konu:

Cady, (Violet McGraw) Oregon dağlarında annesi ve babası ile birlikte bir trafik kazası geçiriyor. Kazadan tek başına kurtulan Cady’ye, robot uzmanı teyzesi Gemma (Allison Williams) bakmaya başlıyor. Sürekli işiyle ilgilenen Gemma, yeğeni Cady’ye arkadaşlık etmesi için yapay zeka tarafından yönetilen gerçek boyutlu bir bebek –M3GAN- tasarlıyor, ne var ki bu bebeğin tasarımında ters giden bir şeyler oluyor.

İnceleme (Spoiler İçerir)

M3GAN, sırtını bir yerde 80’lerin korku sinemasına dayıyor. Yapımcı Jason Blum, senarist James Wan olunca bu duruma çok da şaşırmamak gerekiyor. Film, (M3GAN’ın tasarımı) 80’lerin robotik korku filmleri; Chopping Mall (1986) ve bilhassa Wes Craven’ın Deady Friend’inden (1986) ilham alıyor. Hikayenin anlatısına baktığımızda ise günümüze uygun -fütüristik- modernize edilmiş bir şekilde işleniyor.

Film, gelecekteki yapay zekaların insan yaşamı üzerindeki kolaylıklarına değinirken bir yandan da çok büyük bir tehlikenin habercisi olduğu mesajını vermekten kaçınmıyor.

Cady ve M3GAN arasında çok güçlü bir duygusal bağ oluşuyor. Cady’nin bir yapay zekaya gerçek bir arkadaşmış gibi bağlanmasının altında anne sevgisinin boşluğu yatıyor çünkü bu boşluğu teyzesi Gemma ile dolduramıyor. Gemma, tam anlamıyla işkolik ve ebeveyn olmanın sorumluluklarından uzak bir karakter. Kısacası film bir yerde aile içi zayıf ilişkilere de yer veriyor.

M3GAN, genellikle duygusal durumlarda tepki veren sahiplenici bir yapay zekadır. Bir nevi ebeveynlik görevi görüyor. Film boyunca Cady’e doğru ve yanlışları gösteriyor, (Bir sahnede Cady sifonu çekmeden lavabodan çıkıyor. Bunu fark eden Gemma, Cady’i hafif sert bir ses tonuyla uyarıyor ama Cady, bu uyarıya pek aldırış etmiyor. Sonraki sahnede ise M3GAN, ona sifonu çekmesini ve ellerini yıkaması gerektiğini söylüyor. Cady, M3GAN’ın bu talimatlarını anında yerine getiriyor) tehlikeli durumlarda ise yok etmeyi, öldürmeyi tercih ediyor.

Görüntü yönetmenleri; Simon Raby ve Peter Mccaffrey, yoğun gri ve karanlık tonlarla, stresli ve gerilim dolu atmosferi M3GAN’ın rahatsız edici bakışları ve hareketleri ile oluşturuyor. Film, M3GAN’ın yapabileceklerinden çok, bütünüyle onun varlığından korkmamızı istiyor.

                   ‘’Az kan, yoğun gerilim, sınırlayıcı korku’’

SONUÇ:

M3GAN, 80’lerin korku sineması öncülüğünde ortaya çıkan çarpıcı bir ikon. Önümüzdeki dönemlerde adından çokça söz ettirecek gibi görünüyor. Zira filmin kapanış sekansı, ”hazır olun bu filmin devamı gelecek” mesajını veriyor.

Türün severleri olarak yepyeni bir korku serisini ve ikonunu kucaklamaktan mutluluk duyuyoruz.

Diğer Yazılar: Ayfer Kaplan
ANGST
YOK ETME ARZUSU : ANGST Angst (1983), 1980’de şartlı tahliye ile serbest...
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir