Geçmişin Laneti

Korku sinemasının işi diğer türlere göre oldukça zor. İnce bir çizgide ilerler, çizginin bir tarafında yerden yere vurulan yapımlar yer alırken diğer tarafında izleyenleri tedirgin eden, uzun süre akıllardan çıkarılamayan yapımlar yer alır. Özellikle son yıllarda yerden yere vurulmak için sıraya giren korku filmleri yüzünden yeni nesil korku filmlerinden soğumuş bir izleyici olarak Geçmişin Laneti benim için bir umut oldu. Hemen şunu da belirteyim türünün iyi örnekleri arasında sayılabilecek, uzun süre unutulmayacak bir yapım değil ancak senaryosu sayesinde kendisini vasat üstü yapımların yanına yerleştirmeyi başarıyor.

Geçmişin Laneti, birçok türdeşi gibi doğaüstü olayları filmin merkezine yerleştirip ansızın yükselen seslerle gerilim oluşturmaya çalışıyor. Finale kadar oyuncularla birlikte olayları çözmeye çalışırken yer yer sıkılsam da filmle ilgili net bir karar veremedim. Ancak farklı bir sonla ve iyi hazırlanmış bir kurguyla Geçmişin Laneti beklentilerimin üzerine çıkmayı başardı.

Film tüm tutkusu üzüm yetiştirip kendi şarabını üretmek olan David’in eşi Eveleigh ile birlikte bir bağ evine yerleşmesiyle başlıyor. Bağ evindeki gariplikler yüzünden Eveleigh eşini uyarmaya çalışır. Ancak hamileliği nedeniyle depresyon ilaçlarını bırakmak zorunda olan Eveleigh’e David dahil kimse inanmaz. Bir yandan bebeği için endişelenen Eveleigh bir yandan da gördüklerinin nedenini araştırmaya çalışır.

Yönetmen Kevin Greutert, Testere serisinin önemli isimlerinden. İlk 5 filmin kurgusunda görev alırken son iki filmde de yönetmen koltuğunda yer aldı. Ancak gerilim türünün en iyi örneklerinden sayılabilecek ve kurgusuyla ön plana çıkan Testere serisine nazaran bu filmde gerilim yok denecek kadar az. Aniden kırılan birkaç camla gerilim yaratmaya çalışırken pek de başarılı olduğunu söylemek mümkün değil. Film tüm düğümü çözen kurguda olduğu gibi gerilimde de final sahnelerini beklemiş diyebilirim. Yine de film tatmin edici bir sonla eksiklerini kapatmayı başarıyor.

Benzer konuya sahip korku filmlerinin sayısının her geçen gün arttığı şu dönemde kendisini farklılaştırmayı başaran Geçmişin Laneti sönük geçen vizyon takviminde izlemeye değer bir yapım olarak gösterilebilir.

Diğer Yazılar: Ahmet B.
EVRİM
Teknoloji geliştikçe dünyayı ele geçiren bilgisayarlarla, bağımsız düşünebilen robotlarla ilgili filmlerin sayısı...
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir