Doktor Strange

Kelimenin tam anlamıyla baş döndürücü bir film Doktor Strange. Üstelik mecazi anlamda değil kelime anlamıyla. Salondan çıkan hemen herkesin filmle ilgili ilk cümlesi “başım döndü” oldu. Hemen her anı dolu dolu geçen film, uzun zamandır izlediğimiz en başarılı görsel efektlere sahip aynı zamanda. Doktor Strange Marvel’in bu işi iyice kıvırdığının kanıtı. Sıkıcı ve karakterleri tanıtma odaklı ilk film mantığını bir kenara bırakan Marvel fazla ayrıntıya boğulmadan Doktor Strange’i sinema evrenine sokmayı başarıyor.

Doktor Strange, Marvel’ın en mistik kahramanlarından birisi. Yüzünü Doğu’ya dönen Marvel, Sinema Evreni’ni bambaşka bir boyuta taşıma fırsatını kullanmaktan kaçınmıyor. Avengers serisinin 2018 yılında vizyona girecek olan filmi Infinity War’da yer alacak olan Doktor Strange, boyutlar arası geçişleri, büyü kullanımı ve gücünün temelinde yatan öğretiyle seriye farklı bir hava katacak.

Çizgi romanlardaki hikayeyle paralel ilerleyen filmin ilk dakikalarında Doktor’un başarı dolu kariyerini, hayata karşı kibirli bakışını ve dünyanın merkezinde kendisini gören bencilliğini izliyoruz. Geçirdiği kaza sonucu ellerini kullanamayan Doktor, yeniden ellerine ve aynı zamanda doktorluk yeteneğine kavuşmak için varını yoğunu harcıyor. Tüm mal varlığını harcadığı bu yolda maddiyatın değil maneviyatın önemli olduğu gerçeğini öğrenmeye başlıyor. İçindeki gücü ortaya çıkartan Doktor artık kendisine de dünyaya da daha farklı bakmaya başlıyor.

Kahramanın orijinal hikayesine sadık kalınmasının yanı sıra Doktor Strange karakterine mükemmel uyum sağlayan Benedict Cumberbatch ile çalışılması filmi öne taşıyan unsurlardan. Son zamanlarda ismini sıkça duyduğumuz Cumberbatch’i izlerken bir ayrıntı özellikle dikkat çekiyor. Zengin, kibirli ve aynı zamanda ince esprileriyle dikkat çeken doktorumuzu canlandıran Cumberbatch ile Marvel yeni bir “Tony Stark” karizması yaratacağa benziyor. Seride artık sayılı filmleri kalan Robert Downey Jr.’ın izleyicide yarattığı sempatiyi kendisine çekebilecek bir karakter yaratan Marvel, önümüzdeki yıllar için de adımlarını düşünerek ve sağlam atmaya kararlı.

Filmin en ön planda olan unsuru ise görsel efektleri. Baştan sona kadar görselliği ile dikkat çeken film yazının başında da belirttiğim gibi baş döndürüyor. Özellikle ayna boyutu ile Inception filmini hatırlatan ve mekanları esnetmede Inception’ın iki hatta üç adım önüne geçen filmi takip ederken bir süre sonra gözlerinizin bulanıklaştığını hissedebilirsiniz. Perdede meydana gelen her türlü değişimi takip etmeye çalışırken yorulmanız mümkün. Ancak bu yorgunluk bile filmdeki akıcılığı etkilemiyor. Baştan sona merakla izlemenizi sağlayacak olan film sadece Marvel’in Sinema Evreni’ne değil sizin Marvel’e lan bakışınıza da yeni bir boyut kazandıracak.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir