Beyoğlu Sineması İçin Umut Var

 

Sinema yazarı Cem Altınsaray‘ın Twitter’da başlattığı tweet zinciri sonunda, tüm sinemaseverlerin katılımıyla birlikte Beyoğlu Sineması’nı yaşatabilmek adına birçok çözüm önerisi sunuldu. Bugün, sinema yönetimiyle yapılan toplantı sonrasında Cem Altınsaray aşağıdaki açıklamayı yaptı.

Bildiğiniz gibi Beyoğlu Sineması’nın uzunca bir süredir günden güne artan ciddi bir borcu var. Borcun ulaştığı rakam ve piyasada yarattığı rahatsızlık dolayısıyla sinema gösterecek film bulamaz hale gelmiş.

Bu noktada, sırasıyla;

  1. Borcun en kısa zamanda ve sinemanın şanına yakışır şekilde ifa edilebileceği sağlıklı bir kaynak akışı yaratmak,
  2. Mali açıdan dengeye ulaşmaya çalışırken, eş zamanlı olarak borca yol açan olumsuz koşulların giderilmesi adına adımlar atmak,
  3. Sinemanın kendisini sadece film izlenen değil, sinema kültürünün her yönüyle paylaşılabildiği sosyal bir yaşam alanına dönüştürmek için projeler üretmek,

şeklinde özetlenebilecek üç aşamalı bir yol haritamız var. Burada yeni bir akılla, zamanın ruhunu yansıtan yepyeni bir iş modeli kurgulanması icap ediyor. Sinemanın sosyal medya hesaplarından ve web sitesinden tutun da, koltuklarına kadar pek çok şeyin peyderpey yenilenmesi ve çağı yakalaması gerekiyor.

Yarından tezi yok, bu süreçte yapılacakların somut hale gelmesi için çalışmaya başlıyoruz. Sinemamızı yaşatabilmek için hemen bir sadakat programı hazırlayacağız ve abonelik sistemine geçeceğiz. Bunun ayrıntılarını hafta başı duyurabilmeyi planlıyoruz. İki gündür tüm kanallardan defalarca kez dile getirilen destek mesajlarının hepsi değerlendirilecek. İmece usulü herkes işin bir ucundan tutabilsin, çorbada herkesin tuzu bulunsun diyerek bir koordinasyon grubu teşekkül edilecek. Ve inanıyoruz ki bu sinemada yine hep birlikte düşlere dalacağız.

Burada ortaya çıkan dayanışma ruhunun, tarihimize, kültürümüze, şehrimize sahip çıkma refleksimizin ve tek yumruk olabilme potansiyelimizin bizi ulaştıramayacağı hiçbir zafer yok!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir