AYVALIK FİLM FESTİVALİ’NDE  “YENİ BİR …” ÖDÜLÜ, SENARYO DALINDA UMUT SUBAŞI’NIN OLDU!

Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nde “Yeni Bir Senaryo” başlığıyla verilen ödülün kazananı, bu yılki seçici kurulu oluşturan Tayfun Pirselimoğlu, Dilde Mahalli, Eytan İpeker, Nil Kural ve Selen Uçer’in oybirliğiyle “Sanki Her Şey Biraz Felaket” filmiyle Umut Subaşı’nın oldu.

Kültür sanata verdiği sürdürülebilir desteklerle öne çıkan Mey|Diageo’nun katkılarıyla geçtiğimiz yıldan bu yana Ayvalık Uluslararası Film Festivali kapsamında verilen “Yeni Bir …” ödülü bu yıl senaryo kategorisinde sahibini buldu.  

“Sanki Her Şey Biraz Felaket” filmiyle ödüle layık görülen Umut Subaşı, 14 Eylül akşamı Ayvalık Belediyesi Büyük Park Amfitiyatro’da gerçekleşen açılış töreninde ödülünü Mey|Diageo Kültür Sanat Danışmanı Banu Zeytinoğlu’nun elinden aldı.

“Yeni Bir …” ödülü, festivalin yapıldığı yıl içinde kamera önünde ya da arkasında, sinemanın herhangi bir alanında gösterdiği başarıyla dikkatleri çeken, kariyerinin başındaki bir isme veriliyor. Ödül, Seyir Derneği tarafından 14-19 Eylül 2023 tarihleri arasında düzenlenen Ayvalık Uluslararası Film Festivali kapsamında bir yarışma yapılmamasına karşın, geleceğin sinemacıları için ilk olarak 2022 yılında hayata geçirildi ve herhangi bir kategori ayrımı gözetmeden, o yıl içinde sinema alanında gösterdiği başarıyla dikkatleri çeken yeni bir yönetmen, oyuncu, senarist, kurgucu, ses tasarımcısı vb. gibi, teşvik edilmesi gerektiği düşünülen genç bir sinemacıya veriliyor.

Kurulduğu günden bu yana 150 senelik bir mirası devralmış olmanın bilinciyle hareket eden ve kültür sanatın hayatımızdaki büyük önemine inanan Mey|Diageo’nun katkılarıyla verilecek ödülün bu yılki maddi karşılığı 50.000 TL olarak belirlendi.

Festivalin 14 Eylül Perşembe akşamı Ayvalık Belediyesi Büyük Park Amfitiyatro’da gerçekleşen açılış töreninde “Yeni Bir Senaryo” ödülünü Umut Subaşı’na takdim eden Banu Zeytinoğlu yaptığı konuşmada “Mey|Diageo kültür-sanata desteği, ‘kurumsal sosyal sorumluluk’ olarak değil, ‘sanattan sorumlu bir sosyal kurum olma’ anlayışıyla gerçekleştiriyor. Ve iş dünyasına da ilham verici bir örnek olmayı hedefliyor. Yenilerin yanında olarak gelecek için umut verici bir adım atan, sanatın sürdürülebilirliğine katkı sağlayan başka bir şirket, başka bir senaryo ve başka bir dünya mümkün!” dedi.

Umut Subaşı, yazıp yönettiği ilk uzun metraj filmi “Sanki Her Şey Biraz Felaket”in gösterimi için 17 Eylül’de Ayvalık’ta sinemaseverlerle buluşacak.

Diğer Yazılar: FikriSinema
İSTANBUL KOMEDİ FESTİVALİ 6. YILINDA
Şehre kahkahayı getiren ve geçtiğimiz yıl yaklaşık 100 bin izleyiciyi ağırlayan İstanbul...
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir