9. Uluslararası Uşak Kısa Film Festivali Başlıyor

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın katkılarıyla, Uşak 100. Yıl Kültür Sanat Turizm ve Tanıtım Derneği ve apart tarafından 13-17 Aralık’ta Uşak’ta, 19-21 Aralık’ta İstanbul’da düzenlenecek olan 9. Uluslararası Uşak Kısa Film Festivali başlıyor.

13 Aralık saat 19.00’da Uşak Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’ndeki açılış töreninde yönetmenliğini Doug Rolland’ın yaptığı Oscar adayı Feeling Though ve Emre Sefer’in yönettiği Babamın Öldüğü Gün ile başlayacak festival, yarışma filmleri ve özel gösterim seçkileriyle beraber toplam 160 filmi sinemaseverlerle buluşturacak. 3’ün Dünya, 19’u Asya, 25’i Türkiye olmak üzere 47 filmin prömiyerine ev sahipliği yapmaya hazırlanan Uşak Kısa Film Festivali’nin bu yıl tamamı yabancı yönetmenlerden oluşan Ana Jüri’sinde, Azadeh Masihzadeh, Katarzyna Warzecha, Lendita Zeqiraj, Leonardo Martinelli, Patricia Nogueira, Rand Abou Fakher ve Zhannat Alshanova yer alıyor.

Festivalin Ulusal Kısa Film Yarışması’nda Özgürcan Uzunyaşa’nın yönettiği Cehennem Boş, Tüm Şeytanlar Burada 7 dalda, Alican Durbaş’ın yönetimindeki Uzak Ayna ise 6 dalda Kanatlı Denizatı Ödülleri için yarışacak. Uluslararası Kısa Film Yarışması’nın finalistleri arasında iki isim dikkat çekiyor. Edebiyat dünyasının efsanevi kalemi Gabriel Garcia Marquez’in yeğeni ve Yüzyıllık Yalnızlık’ın Netflix uyarlamasının danışmanı Esteban Garcia Garzon, yönettiği Invisibles‘la Uşak’ta yarışacak. Festivalin ikinci sürpriz ismi, başta Cannes Film Festivali’nde yarışan The Gentle Indifference of the World filmi ve Yellow Cat adlı yapıtı olmak üzere dünya sinemasının en önemli yönetmenleri arasında gösterilen Adilkhan Yerzhanov. Kazak yönetmenin kısa filmi Zoy’s Return, Asya prömiyerini Uşak’ta yaparak Kanatlı Denizatı Ödülleri için yarışırken Yerzhanov, filminin başrolünde yer alan ünlü Rus oyuncu Svetlana Stepankovskaya ile birlikte Uşak ve İstanbul’da sinemaseverle bir araya gelecek.

3 dalda Kanatlı Denizatı Ödülünün verileceği İtalyan Kısa Filmleri Yarışması’nı da içeren İstanbul programını ilerleyen günlerde duyuracak festivalin, ödül töreni ise 17 Aralık saat 20.00’da Uşak Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Üç ana yarışmasında ve Uşak’ın kurtuluşunun 100. yılına özel Uşak Kısa Film Yarışması’nda toplam 28 dalda Kanatlı Denizatı Ödülünün takdim edileceği, festival süresince Uşak Üniversitesi 1 Eylül Yerleşkesi, Uşak Müzesi ve Uşak İskender Pala İl Halk Kütüphanesi olmak üzere pek çok salonda sanatseverleri dünya sinemasıyla buluşturmaya hazırlanan Uşak Kısa Film Festivali’nin ayrıntılı programı ise şu şekilde;

1.Gün – 13 Aralık 2022

Uşak Üniversitesi Sinema Salonu
– 14.00 – 17.00 Film Gösterimi: Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması Finalistleri, “Make Way For The Jury” Seçkisi, Uşak Kısa Film Yarışması Seçkisi

Uşak Üniversitesi Mustafa Kemal Paşa Amfisi
– 14.00-17.00 Film Gösterimi: Uluslararası Kısa Film Yarışması Finalistleri

Uşak Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi
– 19.00-20.30 Açılış Töreni ve Açılış Konseri
Açılış Filmleri: “Feeling Through” (Yön: Doug Rolland), “Babamın Öldüğü Gün” (Yön: Emre Sefer)

2.Gün – 14 Aralık 2022

Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi Haber Atölyesi
– 10.00-13.00 Atölye: Senaryo Yazarlığı / Yürütücü: Emre Doğan

Uşak Üniversitesi Sinema Salonu
– 13.00 – 20.30 Film Gösterimi: Ulusal Kısa Film Yarışması Finalistleri

Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi Film Stüdyosu
– 14.00-17.00 Atölye: Görüntü Yönetmenliği / Yürütücü: Berkan Dörtkardeş

Uşak Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi
– 13.00-18.00 Film Gösterimi: Ulusal Öğrenci Filmleri Seçkisi, Ulusal Kısa Film Seçkisi, “Dancing amidst the flames” by Leonardo Martinelli
– 18.00-19.15 Film Gösterimi: Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması Finalistleri & Q&A
– 19.15-20.00 Finalist Söyleşileri: “Sandes” (Berkay Özdinç), “Dördüncü Duvar” (Mehmet Kaan Karataş), “Eskisinden Daha Kirli” (Erdem Sönmez), “İçinden Sıyrılamadığım Betonlar” (Yusuf Yılmaz)
– 20.00-21.00 Finalist Söyleşileri: “Our Ark” (Ecegül Bayram),
– 21.00-22.00 Finalist Söyleşileri: “Koyun” (Benhür Bolhova), “Kuşku” (Gökçe Pekhamarat)

Uşak Müzesi
– 13.00-17.30 Film Gösterimi: Ulusal Öğrenci Filmleri Seçkisi, Ulusal Kısa Film Seçkisi, Uşak Kısa Film Yarışması Seçkisi

Uşak İskender Pala İl Halk Kütüphanesi
– 13.30-20.30 Film Gösterimi

3.Gün – 15 Aralık 2022

Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi Haber Atölyesi
– 10.00-13.00 Atölye: Senaryo Yazarlığı / Yürütücü: Emre Doğan

Uşak Üniversitesi Mustafa Kemal Paşa Amfisi
– 11.00-17.00 Film Gösterimi: Uluslararası Kısa Film Seçkisi

Uşak Lisesi
– 12.30-13.30 Gösterim ve Söyleşi: “So We Live” by Rand Abou Fakher

Uşak Üniversitesi Sinema salonu
– 13.00-19.00 Film Gösterimi: Uluslararası Kısa Film Seçkisi

Uşak Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi
– 13.00-18.00 Film Gösterimi: Uluslararası Kısa Film Yarışması Finalistleri, Uşak Kısa Film Yarışması Seçkisi
– 18.00-18.40 Finalist Söyleşileri: “Bugün Değil” (Yağmur Mısırlıoğlu & Can Pekdemir)
– 18.45-20.00 Gösterim ve Söyleşi: “The alchemy of single shot filmmaking” by Lendita Zeqiraj
– 20.30-22.00 Film Gösterimi: “Social impact” by Doug Rolland, “Make Way For The Jury” Seçkisi

Uşak Müzesi
– 13.30-15.00 Gösterim ve Söyleşi: “Power of acceptance” by Azadeh Masihzadeh

Uşak İskender Pala İl Halk Kütüphanesi
– 13.30-20.30 Film Gösterimi

Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi Film Stüdyosu
– 14.00-17.00 Atölye: Görüntü Yönetmenliği / Yürütücü: Berkan Dörtkardeş

4.Gün – 16 Aralık 2022

Uşak Üniversitesi Sinema Salonu
– 11.00-14.00 Film Gösterimi: Ulusal Kısa Film Seçkisi
– 14.00-17.00 Özel Gösterim ve Masterclass: “İki Şafak Arasında” / Yönetmen: Selman Nacar
– 17.00-22.00 Film Gösterimi: Ulusal Kısa Film Yarışması Finalistleri

Uşak Üniversitesi Mustafa Kemal Paşa Amfisi
– 11.30-13.00 Özel Gösterim ve Sunum: “Videoart Ist” / Küratör: Tahir Ün & Devrim Taban
– 13.00-14.00 Finalist Söyleşileri: “Uzak Ayna” (Alican Durbaş & İpek Erden), “Fraktal Para Adam” (Zahid Çetinkaya)
– 14.00-17.00 Film Gösterimi: Ulusal Öğrenci Filmleri Seçkisi, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması Finalistleri

Uşak Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi AKM
– 13.00-17.30 Film Gösterimi: Ulusal Kısa Film Yarışması Finalistleri
– 17.30-18.15 Finalist Söyleşileri: “İstanbul İstanbul” (Demir İnan & Ulduz Madatkhanova)
– 18.30-19.30 Finalist Söyleşileri “Kule” (Esme Madra), “Fırtına” (Selen Hayal & Metin Bozkurt)
– 19.30-20.30 Finalist Söyleşileri: “Bahçeler Put Kesildi” (Ali Cabbar & Ezgi Sözmen), “Cehennem Boş Tüm Şeytanlar Burada” (Özgürcan Uzunyaşa, Koray Arıgümüş & Ahmed Hamdi Eren)
– 20.30-22.30 Film Gösterimi: Ulusal Kısa Film Yarışması Finalistleri

Uşak Müzesi
– 13.00-15.30 Film Gösterimi: Uluslararası Kısa Film Seçkisi
– 15.30-16.30 Söyleşi: Svetlana Stephankovskaya ile Oyunculuk Üzerine

Uşak İskender Pala İl Halk Kütüphanesi
– 13.30-20.30 Film Gösterimi

5.Gün – 17 Aralık 2022

Uşak Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi
– 11.00-14.00 Film Gösterimi: Uluslararası Kısa Film Seçkisi
– 14.00-15.00 Finalist Söyleşileri: “Navnişan” (Aram Dildar)
– 15.00-16.00 Finalist Söyleşileri: “Invisible Border” (Maximilian Demets), “Trumpets in the Sky” (Rakan Mayasi)
– 16.30-18.00 Gösterim ve Söyleşi: “Searching for home” by Zhannat Alshanova
– 18.00-19.30 Finalist Söyleşileri: “Zoy’s Return” (Adilkhan Yerzhanov)
– 19.00 Sergi Açılışı: IX. UFF Afişleri Sergisi

Uşak Müzesi
– 12.00-17.00 Film Gösterimi: Uluslararası Kısa Film Seçkisi

Uşak İskender Pala İl Halk Kütüphanesi
– 13.00-17.30 Film Gösterimi

Uşak Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi
– 20.00-21.30 Kapanış ve Ödül töreni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir