3. KAŞ ULUSLARARASI KISA FİLM FESTİVALİ SONA ERDİ

Bu yıl 60 ülkeden 610 filmin başvuru yaptığı, herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenen 3. Kaş Uluslararası Kısa Film Festivali, 4-8 Haziran 2024 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Kaş’ın görkemli Antiphellos Antik Tiyatrosu’nda yapılan gösterimler, çeşitli mekânlarda düzenlenen atölye, panel, keşif turları ve sürpriz etkinliklerle devam eden festival kapsamında, 5 Haziran Çarşamba akşamı ekip katılımıyla özel bir yemek daveti de gerçekleşti. Mey|Diageo’nun katkılarıyla düzenlenen davette jüri üyeleri Pınar Deniz, Hany Abu-Assad, Yorgos Mavropsaridis, Zeynep Santıroğlu Sutherland’ın yanı sıra Kaan Yıldırım, Uğur Polat, Irina Shalenkova, Alex Sutherland, Amira Diab, Kübra Balcan ve Deniz Cengiz gibi isimler bir araya geldi.

Pınar Deniz, Deniz Cengiz

3. Kaş Uluslararası Kısa Film Festivali, 8 Haziran akşamı iki bin yıllık Antiphellos Antik Tiyatrosu’nda gerçekleşen ödül töreniyle sona erdi.

3. Kaş Uluslararası Kısa Film Festivali, 4-8 Haziran 2024 tarihlerinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Kaş Belediyesi, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) ve MeyIDiageo’nun destekleriyle herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlendi. Bu yıl 60 ülkeden 610 filmin başvuru yaptığı festival kapsamında film gösterimleri, atölye, panel ve keşif turları gibi etkinlikler düzenlendi.

Ulusal, uluslararası, ulusal öğrenci ve uluslararası su altı filmleri kategorisinde 15 ülkeden 30 filmin yarıştığı 3. Kaş Uluslararası Kısa Film Festivali, 8 Haziran 2024 Cumartesi akşamı Antiphellos Antik Tiyatrosu’nda gerçekleşen törenle sona erdi. Çeşitli kategorilerde dereceye giren yönetmen, jüri üyeleri ve sanatçılara ödül ve plaketlerinin takdim edildiği törene Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gürbüz, CHP İlçe Başkanı Mehmet Vural Arıkan ile belediye meclis üyeleri de katıldı. Lanthimos filmlerinin kurgucusu, en son “Poor Things” de dahil olmak üzere 2 kere Oscar adayı olan Yorgos Mavropsaridis; Uluslararası Emmy ödüllü “Yargı” dizisinin oyuncusu Pınar Deniz; iki Oscar adaylığı ve Golden Globe ödülü bulunan yönetmen-yazar Hany Abu-Assad ile BAFTA ve Oscar ödüllerine doyamayan filmlerin yapımcısı Zeynep Santıroğlu Sutherland’den oluşan ana jürinin değerlendirmeleri sonucunda Ulusal Kısa Film Yarışması’nda En İyi Film Ödülü’nün sahibi, Ömer Ferhat Özmen’in yönettiği “Eksi Bir” oldu. Festivalde ayrıca Elif Büşra Keleş “Yol Bizi Nereye Götürürse” filmiyle Jüri Özel Ödülü’nü alırken, Deniz Cengiz ve Ceren Taşçı ise “Kaçanlar” filmiyle En İyi Oyunculuk Ödülü’nün sahibi oldu.

Ferhat Özmen, Müfit Kayacan, Seren Topaloğlu, Çiğdem Erişik

Törende konuşan Kaş Belediye Başkanı Erol Demirhan, festivalin bu şehrin kültür sanat yaşamına değer kattığını, gelecek yıllarda daha da gelişerek yine sanatseverlerle bir araya geleceğini belirtti. Organizasyona destek olan kamu kurum ve kuruluşlarına teşekkür eden Başkan Demirhan, festivalin düzenlenmesinde emeği geçenleri kutladı.

Kaş Uluslararası Kısa Film Festivali Direktörü Seren Topaloğlu ise Kaş’ın sadece Türkiye’nin turizm destinasyonlarından biri değil, sinema sanatçıları, yönetmenler ve sektör profesyonelleri için bir buluşma noktası haline geldiğini ifade ederek “Kaş’ta beş duyuya hitap eden bir deneyim festivali yaratmaktayız. Bunun için de tüm yıl boyunca TGA ile yoğun şekilde çalışıyoruz. Amacımız, uluslararası katılımı da artırarak, henüz turizm sezonunun yoğun olmadığı tarihleri değerlendirmek,” dedi. 3. Kaş Uluslararası Kısa Film Festivali’nin, su altı filmlerine özellikle yer veren Türkiye’de tek, dünyada ise 12 film festivalinden biri olduğuna işaret eden Topaloğlu “Her sene attığımız adımlarla çevreye duyarlı ve sürdürülebilir bir festival olmaya çalışıyoruz. Bu yıl inanılmaz bir ilgiyle karşılaştık, 5 günde 5 bin izleyiciye ulaştık.” ifadelerini kullandı.

3. Kaş Uluslararası Kısa Film Festivali, Kaş ayağının ardından 12 ve 13 Haziran tarihlerinde Kadıköy Sineması’nda, 27 Haziran’da ise İzmir Karaca Sineması’nda seyirciyle buluşmaya devam edecek.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir