2. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü destekleri ve Kültürlerarası Sanat Derneği işbirliği ile düzenlenen 2’inci İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali başladı.

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde yapılan gecenin açılış konuşmasını Festival Yönetmeni Vecdi Sayar yaptı. Vecdi Sayar yaptığı konuşmada; “Geçen yıl Pandemi koşullarında başlattığımız festivalimiz artık çok daha sağlam ilerleyecek, büyüyecek. Bu gece olduğu gibi sinema salonlarımız dolacak. İzmir seyircisinin desteğiyle ve sahiplenmesiyle adından söz ettiren saygınlığa kavuşacak.” dedi. 

“Amacımız Sinemanın ve Müziğin Daha Çok Konuşmasını Sağlamak”

Gecede konukları selamlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu; “Bu akşam açılışımızda çok önemli bir konuğumuzu ağırlıyoruz.  Onun müzikleriyle bütün bir geçmişimizi film şeridi gibi hatırlıyoruz. Sayın Zülfü Livaneli’yi bu akşam konuk etmekten, bizleri onurlandırmasından son derece bahtiyarız. Bu festivalle İzmir, kültür sanat alanında çok daha güçlenecek. Zira amacımız; sinemanın ve müziğin susmadığı, tersine daha da çok ürettiği, konuştuğu bir Türkiye yaratmak.” diye konuştu.  

Zülfü Livaneli, Rengim Gökmen

Zülfü Livaneli’ye Onur Ödülü

Festivalin Onur Ödülleri, bu yıl müzisyen-yazar-yönetmen Zülfü Livaneli ile Polonyalı besteci Zbigniew Preisner  verildi. Zülfü Livaneli yaptığı ödül konuşmasında; “ Bu akşam anladık ki İzmir’in sadece dağlarında değil, salonlarında da çiçekler açıyormuş. Gerçekten çok duygulu anlar yaşadım. İzmir her haliyle çok güzel, her haliyle farklı. Bu tematik festival de İzmir’e çok yakıştı.”dedi.

Zbigniew Preisner ödülü kapanış töreninde taktim edilecek.

Gece, Rengim Gökmen yönetiminde Ahmed Adnan Saygun Senfoni Orkestrasının seslendirdiği Zülfü Livaneli film müzikleri konseriyle sona erdi.

Festival web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer Yazılar: FikriSinema
Muhsin Ertuğrul’un kayıp filmi Türkiye’de ilk kez Altın Portakal’da!
Muhsin Ertuğrul’un kayıp olduğu sanılan 1927 yapımı sessiz filmi “Tamilla”nın özel gösterimi...
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir