Gizli Tarikatları Anlatan Filmler

Belirledikleri amaçlara ulaşmak için uzun yıllar önce kurulan ve günümüzde hala varlıklarının sürdüğüne inanılan gizli tarikatlar, garip ritüelleri, olağanüstü güçleri ve gizli toplantıları ile geçmişten günümüze kadar hep ilgi çekmişlerdir. Zaman zaman varlıklarının kanıtlandığı bulgular bıraksalar da resmi olarak bu tarz örgütlerin varlıkları kanıtlanamamıştır.

Son yıllarda gerek kitaplara gerek sinema sektörüne bolca konu olan en bilindik örgüt şüphesiz ki Illuminati örgütü. Dinsel inançları yok etmek, ulus devletleri yok etmek, kendi hakimiyetlerinde bir sosyal düzen kurmak, komplo teorisyenlerinin en büyük iddaalarındandır. Fakat Illuminati haricinde tarihin derinliğine indiğimizde birçok tehlikeli örgüt gözümüze çarpıyor. Hazırsanız dünyanın gizli tarihine doğru yol alalım.

1-Skull and Bones (Kurukafa ve Kemikler)

1832 yılında Amerika’nın Connecticut eyaletinin New Haven kentinde bulunan Yale Üniversitesi’nde, sınıf arkadaşı olan William Huntington Russell ve Alphonso Taft tarafından kuruldu. Derin dünya oluşumu ”İlluminatinin” bir parçasıdır. Sembolü kurukafa ve kemikler olduğu için bu adı almıştır. Masonik prensiplerle benzerlikleri vardır. Bilinen en önemli üyeleri arasında eski ABD Başkanları, George W. Bush ve oğlu George Bush Jr, ABD Genel Sekreteri John Kerry ve David Rockefeller’dır. Pagan ritüellerine bağlı kaldığı, CIA’yi yönettikleri ve Illuminati ile bağlantılı oldukları tahmin edilmekte.

2006 yılında Kirli Sırlar adıyla vizyona giren The Good Shepherd, örgütün Cia ile bağlantısına değinen, mükemmel bir film. Başrollerinde Robert De Niro, Matt Damon ve Angelina Jolie var. Bir diğer önemli filmimiz ise The Skulls. Başrollerinde Paul Walker ve Joshua Jackson’ın oynadığı filmde genç bir öğrencinin örgüte girişini ve akabinde gerçekleşen olayları anlatıyor. Örgüt hakkında birçok bilgiyi, ritüelleri ve üniversitedeki yapılanmaları filmde net bir şekilde görebilirsiniz.

The Good Shepherd (2006)

The Skulls (2000)

2-Opus Dei Tarikatı ve Sion Birliği

Opus Dei’nin tam adı “Sociedad de la Santa Cruz de Opus De”dir. Latince kelimelerden oluşan Opus Dei’nin kelime anlamı “Tanrı’nın işi/yapıtı/ürünü”dür. 2 Ekim 1928’de Madrid’te sıradan bir papaz olan Jose Maria Escriva de Balaguery Albas tarafından kurulan 79 yıllık İspanyol asıllı bir örgüttür. OPUS DEI’nin dünya çapında 400 üniversitesi ve 200’e yakın koleji, 700 civarı gazete ve dergisi, 60 radyo ve televizyon kanalı, 40 haber ajansı ve 12 sinema şirketi var. Sembolleri dünyayı temsil eden bir dairenin içindeki haç. Opus Dei’nin üyelerini genel olarak varlıklı ve iyi eğitim görmüş katolikler oluşturuyor.

Sion Birliği; çeşitli komplo teorilerinde adı geçen, gizli politik ve dini bir örgüt. Priory of Sion adıyla bilinen Siyon Tarikatı, Hazreti İsa`nın soyundan gelen kişileri koruduklarını iddia eden gizli bir topluluktur. 1099’da Pierre Plantard tarafından kurulmuştur. İsmini Kudüs’teki Sion Dağı’ndan alıyor.

Bu iki cemiyeti konu alan filmimiz; Da Vinci Code (2006).

Opus Dei’ye mensup kiralık katille karşılaşan Robert Langdon (Tom Hanks), sonlarına doğru kendisini Sion Tarikatı’nın gizli kilisesinde bulur. Oscar ödüllü Ron Howard tarafından yönetilen filmde Tom Hanks, Jean Reno ve Ian McKellen gibi yıldızlar rol almakta.

3-Ku Klux Klan

Amerika’da Amerikan İç Savaşı’ndan sonra 24 Aralık 1865’te altı eski konfederasyon askeri tarafından kurulmuştur. Bu topluluk adını Yunanca Klux(çevre) kelimesine İrlanda kökenli oldukları için Klan kelimesinin eklenmesiyle oluşturmuştur. Örgütün hiçbir politik amacı yoktu. Kölelere geceleri maskeli örgüt tarafından ormanda gözdağı verildiği duyulmaya başlandığı zaman, örgüt yavaş yavaş siyasi bir boyut kazanmaya başladı. Fakat Ku Klux Klan’ın belli başlı göstergeleri Abraham Linclon’ün 1865’de suikasti, Memphis ve New Orleans’ta zencilerin toplu olarak öldürülmeleri oldu. Güney’in gizli direnişçiler ordusu haline dönüşen K.K.K, yalnız zencilere karşı değil, aynı zamanda Kuzeyliler ve radikallere karşı da şiddet eylemlerine girişti.

Ku Klux Klan’ın günümüzde üye sayısı 7000 olarak tahmin ediliyor. 1995 yılından beri siyahların kiliselerine karşı savaşmaktadırlar.  Örgütün bu kundaklamalarda aktif olduğu sanılmaktadır.  K.K.K. üyeleri kendilerini Anayasaya bağlı vatansever ve radikal Hıristiyan örgütü olarak tanımlıyor.  En bilindik sembolleri yanan haçtır. Yanan haçın da Mesih İsa’nın ışığını sembolize ettiği söylenir. Ku Klux Klan’da popüler kültürden nasibini aldı. Bu örgüt üzerine birçok film, belgesel, kitap uyarlandı.

A Time to Kill (1996)

Mississipi Burning (1989)

Ghosts of Mississipi (1996)

K.K.K. faaliyetlerini, siyahilere karşı gerçekleştirilen ölümleri ve ırkçılığı hukuksal olarak ele alan filmler, yakın tarihteki Amerikan adaletini gözler önüne seriyor.

4-Knights Templars / Tapınak Şövalyeleri

Tarihin en gizemli topluluklarından biri de hiç kuşkusuz Tapınakçılar’dır. İngilizce’de ‘Templars’’ olarak adlandırılan şövalyelerin gizemi günümüzde de varlığını korumaktadır. Hristiyan askeri tarikatlarından biridir. Fransız Hugues de Payen tarafından 1119 yılında Kudüs’te kuruldu. 1129 yılında katolik kilisesi tarafından resmen tanındı. Tarikatın ömrü neredeyse Haçlı Seferleri’yle eş olmuştur.  Beyaz renkteki eşyaları üzerindeki kırmızı haçlarıyla Tapınak Şövalyeleri zamanlarının en korkulan savaşçılarından olmuşlardır. Dünyanın ilk ve en güçlü banka organizasyonu bütün kralların ve asillerin borçlu olduğu para kurumu kurmuşlardır. Fakat Haçlılar’ın yenilgileri ve Müslümanlar’ın tekrardan Kudüs’ü ele geçirmelerinden dolayı tarikat güç kaybeder. 1312 yılında tarikat kapatılır ve mal varlığına el konulur. Örgütün hazinesinin bir yerde saklı olduğu sanılıyor.

National Treasure (2006)

Başrollerinde Nicolas Cage ve Diana Kruger’in olduğu filmde; 6 nesildir Tapınak Şövalyeleri’nin hazinesini aramaya adamış Gates ailesinin hikayesini görüyoruz. 

5-Illuminati

İlluminati nedir? Oldukça merak edilen bu sorunun cevabı yıllar boyu birçok kişi tarafından merak edilmiş ve araştırılmıştır. Illuminati batıl inançlara, ön yargılara, dinin sosyal hayat üzerindeki etkilerine karşı gelen bir örgüttür. Günümüzdeki yeni amacının dünya düzenini değiştirmek, hükümetleri yıkmak, dinsel inançları yok etmek, ulus devletleri yok etmek ve bilinen sosyal düzeni yok ederek kendi hâkimiyetlerindeki bir sosyal düzen kurmak olduğu ileri sürülmektedir. İlluminatinin tarihi çok eskidir. 1 Mayıs 1776’da kurulmuştur. 1785’te Baveryan hükümeti tarafından dağıtılan grubun tüm dökümanları yayınlanmıştır.  O tarihten sonraki İlluminati topluluğu sürekli gizli kalmıştır.

İçeriği Illuminati ile bağdaştırılan birçok film görmek mümkün. Ben o tarz filmleri örnek vermekten ziyade tamamen örgütün iç yapısını ve sembolleri işleyen iki tane film önereceğim.

Eyes Wide Shut(1999)

The Ninth Gate(1999)

Başrollerinde Tom Cruise ve Nicole Kidman’ın oynadığı, ünlü yönetmen Stanley Kubrick tarafından yönetilen film örgütün ritüellerini, iç yapısını işliyor. Dokuzuncu Kapı’nın ise; sembolleri ve anlamları ile derin bir film olduğunu söylemeliyim. Başrolleri Johnny Depp ve Frank Langella paylaşıyor. Yönetmen koltuğunda Roman Polanski’yi görüyoruz. Masonik ritüelleri filmde bulmak mümkün.

6-Thuggee Tarikatı

İşlediğimiz örgütler içerisindeki en farklı yapılanma diyebiliriz. Hindistan’da 600 yıl boyunca varlığını sürdüren Thuggee Tarikatı, 1860 yılında İngiliz Ordusu tarafından tarihten kazındı. Thuglar, son derece organize bir örgüttü. Kolları, Hindistan’ın her yerine yayılmıştı. Ama çeteleri,  onları birleştiriyordu. Hepsi, Tanrıça Kali’ye tapıyordu. Thugların bu adı almasının sebebi,  insanları yalnızca para için öldürmeleriydi. Yüzyıllarca Hindistan yollarını dolaşıp yolculara yaklaşarak güvenlerini kazandılar. Sonra onları öldürüp eşyalarına el koydular. Kökünün 1356 yılına dayandığı bilinmektedir. 600 yıl boyunca varlığını sürdürebilmişlerdir.

1981’de yayınlanan Raiders of the Lost Ark’ın devamı niteliği taşıyan Indiana Jones and the Temple of Doom, Thuggee Tarikatı’na yer veren bir film. Yönetmenliğini Steven Spielberg’ün yaptığı 1984’te yayınlanan filmde Indiana Jones, Kuzey Hindistan’a seyahat eder. Bu yolculuğun sebebi mistik bir taştır. Bu taşı bulma macerası, çocukları kaçırarak köleleştiren, kara büyüyle ilgilenen Thuggee Tarikatı ile kesişir.

Diğer Yazılar: Sinan Şafak
On Altıncı Raund
“Şimdi bütün suçlular ceketleri ve kravatlarıyla Özgürce martinilerini içip güneşin doğuşunu izliyorlar...
Devamını Okuyun
Join the Conversation