ÇOCUK POZU

Romanya yapımı film, baskın karaktere sahip bir annenin 30’lu yaşlardaki oğlunun hayatı üzerinde kurmaya çalıştığı annelik hissi ile kendi oğlunun karakteri üzerinde nasıl bir baskı kurduğunu ve yaşamını özgür biçimde yaşamasını nasıl engellediğini konu alıyor. Anne rolünde gördüğümüz Luminita Gheorghiu başarılı oyunculuğu ile bize gerçek bir annenin oğlunu korurken gösterdiği koşulsuz sevgiyi hissettiriyor. Özellikle etkili ve duygusal diyaloglar üzerinde yoğunlaşan filmde tartışma sahneleri acındırıcılıktan uzak kalmayı başarmış. Film baştan sona yaşanmışlık hissini veren kaliteli oyunculuklar ile bezenmiş.

Filmin alt metninde, baskın ebeveylerin çocukları üzerinde kurduğu baskının çocuklarının özgürlüklerini nasıl ellerinden aldığı, iş ve özel yaşamlarında diğer insanlardan kendilerini soyutlayıp sağlıklı ilişkiler kurmaktan uzaklaştırdığı seyirciye anlatılmak isteniyor. Konu film boyunca çok iyi işlenmiş. Bir yandan aile içi ilişkilere odaklanırken bir yandan da ekonomik gücü elinde bulunduran kesimin (dünyanın her yerinde olduğu gibi) elde ettikleri haksız önceliklere yer verilmiş. Bu noktada George Orwell’ın ‘Hayvan Çiftliği’ kitabında geçen ‘herkes eşittir ama bazıları daha eşittir’ cümlesini bir kez daha hatırlamamak mümkün değil. Öyle ki, zengin bir ailenin ekonomik gücünün, çocuklarının suçlu olduğu trafik kazasından ceza almadan nasıl kurtardığını farklı bir coğrafyada yeniden izlemek, gücü getiren paranın dili, dini ve milliyeti olmadığını bir kez daha kanıtlıyor.

Filmde duygu yüklü sahneler oldukça etkileyici. Son zamanlarda izlediğimiz filmlerde olmayan çok farklı duyguları hissettirebiliyor.  Her an artan gerilim ise filme heyecan katıyor ve son ana kadar izlenesi bir yapım haline getiriyor.

Çocuk Pozu, 63. Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülünü kazanırken, 2 Mart Pazar gecesi sahiplerini bulacak Oscar ödüllerinde “En İyi Yabancı Film” adayı olmaya çok yaklaşmıştı. Son dokuz film arasına giren Çocuk Pozu, ilk beş arasında kendisine yer bulamadı.

Calin Peter Netzer’in yönetmenliğini üstlendiği film ülkemizde 10 Ocak tarihinde vizyona girdi.

İyi Seyirler.

Diğer Yazılar: Erdoğan Çelik
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir