The Lobster – Pixels – 2015 Filmleri Dosyası

Oscar için iddialı olmak isteyenler vizyon tarihlerini yıl sonuna saklarken, bu filmlerin ülkemizde vizyona girmesi bir sonraki yılı buluyor. 2015 yılında Türkiye’de vizyona giren filmlerden 2014 yapımı filmleri dışarıda tutup 2016 yılında gösterime girecek ancak henüz izlemediğimiz filmleri de mecburen elediğimizde iyi filmlerin sayısı oldukça azalıyor. Bunu göz önüne alarak 2015 yılında en çok ve en az beğendiğim iki film şöyle;

En Çok Beğendiğim 2015 Filmi – The Lobster

Özellikle okumaktan büyük keyif aldığım edebi distopyaların sinemaya uyarlanmaları ayrı bir haz. The Lobster edebiyat uyarlaması olmamakla birlikte derdini edebi bir dille anlatan bir yapım. Film boyunca ilişkiler üzerine yapılan göndermeler, insanların dönüşümü için seçilen hayvanlar, filmin her iki yarısında hikayeye dahil edilen mekanlar filmi özel kılan başlıca unsurlar. Her türlü detayın ince ince işlendiği The Lobster 2015 yılında izlediğim filmler içinde en çok keyif aldığım yapım.

En Az Beğendiğim 2015 Filmi – Pixels

Yapımı için harcanan onca paraya, atari salonlarına gitmiş ve atari oyunlarıyla büyümüş bir nesli etkileyebilecek malzemeye sahip olmasına rağmen bunları kullanmayı başaramayan Pixels bu yıl izleyip en az beğendiğim yapım oldu. Birçok klişe üzerine saçmalıklar ekleyip temeli sağlam olmayan bir yapı oluşturulmuş. Filmin olumlu tek yanı Peter Dinklage’in oyunculuğuydu. Bunun dışında bu filmi izlemeye ayırdığım vakitle başka bir film izlemediğim için pişmanlık duymamı engelleyecek tek bir sebep bulamadım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir