Selvi Boylum Al Yazmalım – Muhsin Bey

Selvi Boylu Al Yazmalım

“Sevgi neydi? Sevgi emekti.”

Selvi Boylum Al Yazmalım denince akla ilk gelen bu replikler aynı zamanda filmin de kısa bir özeti. Sevginin emek olduğu başından sonuna kadar filmin her sahnesine ince ince işlenmiş. Asya ile İlyas’ın aşkları hatalarla, çaresizliklerle ve Cemşit’in karşılıksız bir aşk duyduğu Asya’ya gösterdiği saygıyla sarsılırken bile ikisinin gözlerinde de aşkı görmeye devam ederiz. Ufak bir kıvılcımla tekrar birbirlerinin olmaya hazırlarken küçük Samet’in “baba”sını çok sevmesi, onu hiçbir şeye değişmemesi Asya ile İlyas için belirleyici olur. Filmdeki karakterlerin, söylemek isteyip de söyleyemediği her şey, sadece gözleriyle anlatabildikleri çaresizlikleriyle birlikte filmin sonunda somutlaşınca hem kendileri hem de filmi izleyenler kucaklarında buluveriyor.

Asya ile İlyas’ın iç sesleriyle ve izleyicilerin göz yaşlarıyla son bulan film, günümüzde aşk hikayelerini romantik komediyle yoğuran ya da başlarına binbir türlü felaket gelen çiftlerle dramatize ederek sunan Türk sinemasının, 100 yılının en iyi aşk filmlerinden. Türkan Şoray ile Kadir İnanır’ın mükemmel uyumuyla defalarca izlenebilecek bir yapım. Cengiz Aytmatov’un hikayesinden uyarlanan Selvi Boylum Al Yazmalım listede bulunduğu yeri ve hatta daha yukarılarda olmayı fazlasıyla hak ediyor.


Muhsin Bey

Türk sinemasının belki de en önemli figürlerinden birisi Şener Şen. Rol aldığı her filmde karakterini ön plana çıkartabilen değerli bir isim. Şener Şen denildiğinde akla ilk olarak komedi filmleri gelse de usta aktör oynadığı her filmde rolünün hakkını sonuna kadar veren büyük bir isim. Neşeli Günler filmindeki Ziya, Hababam Sınıfı filmindeki Badi Ekrem ya da sinemamızın dönüm noktası olarak kabul edilebilecek Eşkıya filmindeki Baran karakterlerinin yanında pek hatırlanmasa da, filme de adını veren Muhsin Bey, Şener Şen’in en az diğerleri kadar önemli bir karakteri. Aynı zamanda kendi filmografisinde de bir dönüm noktası. 1985 yapımı Züğürt Ağa filmi ile birlikte rol aldığı filmler komedi filmlerinden, önce kara mizah yüklü filmlere, ardından dram filmlerine evrildiğinde oyunculuğun bir başka yüzünü keşfettiğimiz Şener Şen’in rol aldığı filmlerin sayısı da azalmaya başladı. Bir yıla birçok film sığdıran Şener Şen, Türk sinemasının değerinin azaldığı yıllarla birlikte yılda bir filmde rol almaya başlar hale geldi. İşte Muhsin Bey filmi Şener Şen’i beyazperdede daha az görmeye başlayacağımız bir dönemin başlangıcıydı aynı zamanda.

1987 yapımı Muhsin Bey filminde Uğur Yücel ile birlikte bir baba oğul edasıyla oynadılar. Muhsin Bey, Ali Nazik için bir öğretmen olmanın yanında bir babaydı. Muhsin Bey’in bütün kaygılarını, endişelerini Ali Nazik çok anlayamasa da seyirci anlayışla karşıladı. Bunda da Şener Şen’in payı büyüktü. Hayat verdiği her karakterde olduğu gibi Muhsin Bey’e de bir ruh verdi. Kendi kişiliğinden ayrı bağımsız bir birey oluşturdu ve Uğur Yücel’in de desteğiyle filmi yukarılara taşıyarak unutulmazlar arasına soktu.

En iyiler listelerinde olmayı her zaman hak eden Şener Şen, Eşkıya ve Züğürt  Ağa filmleriyle listede yer aldı almasına ama bir filmi daha bu listeye girse kesinlikle yadırganmazdı. Muhsin Bey filmi de 100 yıllık sinemamızın en iyileri listesinde ilk 10 içinde yer almayı hak eden yapımlardan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir