Mad Max – Aloha – 2015 Filmleri Dosyası

MAD MAX: FURY ROAD

80’li yılların en çok izlenen ve sevilen serilerinden Mad Max’in günümüze uyarlaması. Bol aksiyonlu görsel bir şölen. Çocukluğumuzda sevip izlediğimiz filmlerin 2015’te çıkan devamlarının arasında bu filmin hakkını verdiğini düşünüyorum.

Hızlı tüketim, kaynakların yetersiz kalması ve petrol yüzünden medeniyetin sonunun gelmesi ve insanoğlunun çaresizliği filmin ana teması. Yaratılan susuz ve kurak atmosfer, apokaliptik dünya, filmin temel özelliklerinden olan kostüm ve makyajların başarılı olması filmin artılarından. Bol aksiyonlu olması her yaş grubuna hitap etmesini sağlamış.

Bol kovalamacalı ve takip sahneleri filmle ayrı hava katıyor. Gerek aksiyon sahneleri gerek kurgusu gerek yarattığı atmosfer ile harika bir film. Tom Hardy’nin başarılı performansı ayrı bir konu. Mel Gibson’ın performansını aratmayacak bir Max Rockatansky performansı. Kara Şövalye Yükseliyor, Branson ve Büyük Dövüş filmlerinden sonra Hardy’nin yükselişi hız kesmeden devam ediyor.

ALOHA 

Jery Maguire ile adını duyuran,Vanilla Sky ve Almost Famous ile üst sınıf yönetmen kategorisine giren Cameron Crowe’dan sıradan bir duygusal film.

Hemen hemen herkesin beklentisi Crowe’un elinde ki bu harika kadro ile beklentileri karşılayacağıydı. Fakat tamamen hayal kırıklığı. Özelikle kurgusu, karakterleri, öyküsü ile sınıfta kalmış bir film. Filmin Hawaii’de geçmesi görüntü yönetmenliğine büyük bir avantaj sağlaması düşünülürken bu olumlu durumun yeterli kullanılamaması ayrı bir nokta.

Karakterler arasındaki ilişkinin klişe olması ve zorlama komedi sahnelerinin filmde yer bulması,filmi inanılmaz şekilde sığ bir hale getirmiş. Crowe’un kafasındaki bazı fikirlerin olduğunu ve anlatmak istediğini anlatamadığını düşünüyorum. Dağınık bir kurgu filmin en göze batan eksikliklerinden. Bu kadar güzel bir kadro ile kötü bir sonuca imza atan Crowe’un eski günlerine ne zaman döneceğini merakla bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir