Jedi Ustaları ve Işın Kılıçları

Jedi Ustaları

Galaktik cumhuriyetin ve barışın koruyucuları, gücün temsilcileri ve binlerce yıllık bilgi birikimiyle oluşmuş Jedi yapısının en üst  ve en seçkin varlıkları. Usta çıraklık ilişkisiyle yoğrulan bu bilgi ve güç şüphesiz Star Wars evreninin en gözde ve en havalı karakterleri olan Jedi Ustalarında daha yoğun. Işın kılıçları bu topluluğun kullandığı, hepimizin sesine ve görüntüsüne aşina olduğumuz sembolik silahlar. Obi-Wan Kenobi’nin deyimi ile “Daha uygar bir çağ için seçkin bir silah”. Jedi refleksleri ve yeteneği ile birlikte ışın kılıçlarının serinin tüm filmlerinde seyir zevki en yüksek olan sahneleri bizlere sunduğu açık. Dilerseniz ışın kılıçları ve onları kullanan 3 büyük Jedi Ustasına yakından göz atalım.

Qui-Gon Jinn FikriSinema

Liam Neeson’un canlandırdığı Qui-Gon Jinn ilk defa Bölüm I – Gizli Tehlike  filminde bizlerle buluşmuş Usta bir Jedi’dır. Serinin ilerleyen bölümlerinde gördüğümüz ve Sith’lerin tarafında yer alan eski bir Jedi Ustası olan Kont Dooku’nun yetiştirdiği Qui-Gon, yaşayan gücün bir öğrencisidir. Hislerine olan inancı sayesinde, güce denge getireceğine inanılan seçilmiş kişi olduğunu düşündüğü köle Anakin Skywalker’ı  keşfetmiş ve  küçük Anakin’in içinde var olan potansiyeli görmüştür. Padawan’ı (Çırak) olan Obi-Wan Kenobi’yi yetiştirmiş ve artık jedi yolundaki eğitimini tamamladığına kanaat getirmiştir. Jedi Konseyi’ne yüksek saygı duyan fakat kendi inandığı doğruları savunmaktan ve söylemekten çekinmeyen güçlü bir karakterdir. Obi-Wan Kenobi’nin deyimi ile konseyin kararlarına karşı daha itaatkar bir tavır takınmış olsa ustası muhakkak yüksek konseyde yer alacak birisidir. Qui-Gon yeşil renkli ışın kılıcı kullanmaktadır.

Usta Yoda FikriSinema

Yoda, güçle olan bağlantısı oldukça yüksek  ve serinin kronolojik olarak  daha sonradan çekilen filmlerinin hepsinde  yer alan efsanevi Jedi Ustası’dır. Yaklaşık 800 yıldır Jedi‘ları eğiten Yoda, hayatının son senelerini Dagobah gezegeninin bataklıklarında, karanlık tarafın gölgesinden uzakta  saklanarak geçirmiştir. Ufak tefek görünmesine rağmen oldukça güçlü bir karakter olup Jedi Konseyinin en saygıdeğer üyelerinden biridir. Yetişen önemli bir çok Jedi, Usta Yoda’nın eğitimine tabi olmuştur. Genç Padawanlar‘ın Jedi eğitimlerinin tamamlamasında kendilerine yol gösterip daha sonra onları kendilerinden yaşça daha büyük bir Jedi Şövalyesi veya Ustası’nın yanında eğitimlerini tamamlamaları için yönlendirmiş olup Luke Skywalker’ın eğitimi tamamlanmasını da Yoda bizzat üstlenmiştir. Büyük Usta da yeşil renkli ışın kılıcı kullanmaktaydı.

Mace Windu FikriSinema

Usta Yoda gibi, bilge ve güçlü bir Jedi Ustası olan Mace Windu, aynı zamanda Yüksek Konseyin de yüce bir üyesiydi. Bilgeliği ve tecrübesi  ile konseyde oldukça etkin olan Mace Windu tolerans tanımayı tercih etmeyen daha gerçekçi bir yapıya sahip sezgileri oldukça güçlü bir Jedi Ustasıydı. Gücün karanlık tarafının giderek dengeyi değiştirdiğini ve Jedi’lar için tehdit oluşturduğunu sezmiş olan Mace Windu öfkesini dizginlemeyi başaran güçlü bir Jedi karakteridir. Serinin sonradan çekilen filmlerinin hepsinde yer almış ve ünlü aktör Samuel L. Jackson tarafından canlandırılmış olup mor ışın kılıcı kullanan tek Jedi’dır. Elbette Samuel L. Jackson’ın bu konuda oldukça etkili olduğunu söylemek gerek çünkü en çok sevdiği renk olan mor renk bir ışın kılıcı kullanmak konusunda George Lucas’ı ikna etmeyi başarmıştır.

Işın Kılıçları

Işın kılıçlarına güçlerini veren kristaller aynı zamanda renklerini de vermektedir.  Sith’ler ve Jedi’lar  farklı renkteki kristallerin farklı yetenekleri ortaya çıkardıklarını bildiklerinden Cristal mağaraları olarakta bilinen llum ve Dantooine gezegenlerinden bu kristalleri elde etmekte, güçte yoğunlaşarak meditasyon yöntemleri ile ışın kılıçlarının içerisine bu kristalleri yerleştirmektedirler. Uygar çağın seçkin silahları hemen hemen bu şekilde oluşmaktadır.  Jedi’ların çoğunlukla mavi Sith’lerin ise kırmızı renkli kristaller kullanarak yaptıkları ışın kılıçları bir anlamda iyilik ve kötülüğü simgelemektedir.

Jedi’lar arasında en çok kullanılan dingin, sakin bir hava veren ve gücü etkin bir şekilde kullanan, daha çok arabulucu olan Jedi’ların tercih ettiği yeşil renkli ışın kılıçlarının kristalleri en çok llum gezegeninde bulunmaktadır. Ilımlı gibi gözüken yapıları sizleri yanıltmasın bu kılıçları kullanan ustalar gerektiğinde bu gücü barış için kullanmaktan çekinmeyen bilge savaşçılardı.

Mace Windu’nun kullandığı ışın kılıcının rengini ne kadar  Samuel L. Jackson seçmiş gibi görünüyor olsa da mavi ve kırmızı renklerin karışımı oluşan mor renk ile aslında bir çeşit ironi de oluşturulduğunu söyleyebiliriz. Hiç bir şeyden taviz vermeyen Windu gücün iyi tarafında yer almasına rağmen sert duruşu, öfke ve nefreti dizginleyebilen güçteki ustalığı ile bir anlamda iyi ve kötü arasındaki dengeyi oluşturuyor. Güç sizlerle olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir