Benden Bu Kadar – Jack Nıcholson

20 yıl geçmiş olmasına inanamıyorum. Tam da video kasetlerin bitip artık cd’lerin krallığının başladığı dönemlerde aldığım ilk filmlerden biridir ‘Benden Bu Kadar’. Kendini defalarca izlettiren her seferinde de güldüren ve eğlendiren bir yapım.

Ana karakterimiz Melvin Udall (Jack Nicholson) komşuları ve etrafındakiler tarafından hiç sevilmeyen huysuz, sinir bozucu, bencil ama ünlü bir roman yazarıdır. New York’ta yaşamaktadır. Melvin mikroplardan cok korkmaktadır. Her sabunu sadece bir kere kullanır, elini yakacak derecede kaynar suyla yıkar. Sokaklarda çizgilere basmadan yürümeye çalışır. Ev kapısının kilitlerini belirli bir sayıda açıp kapamadan içi rahat etmez. Bir gün komşusu eşcinsel ressam Simon Bishop’un (Greg Kinnear) soyguna uğraması ve darp edilmesi yüzünden köpeği Verdell’e bakmak zorunda kalır. Her gün aynı restorana kahvaltısını etmeye gider. Mikrop korkusu yüzünden plastik çatal bıçaklarını da beraberinde götürür. Restoranda kendisiyle ilgilenen tek garson Carol’dır (Helen Hunt). Ondan başka kimsenin ilgilenmesini de istemez zaten. Bir gün yine restorana geldiğinde Carol’un izinli olduğunu öğrenir. Sebebini bulmaya çalışırken oğlunun hasta olduğunu ve onunla ilgilenmesi gerektiğini öğrenir. Sırf kendisine servis yapamıyor diye çocuğuna özel bir doktor gönderterek tedavi masraflarını karşılamayı üstlenir. Melvin, Carol ve Simon Baltimore’a birlikte bir seyahat yapmak zorunda kalırlar. Film aslında bu seyahat sırasında yaşananlar ve karakterlerin birbirleri ile olan ilişkileri üstüne kurulu.

Jack Nicholson bu filmdeki obsesif kompulsif Melvin Udall karakteriyle gerçekten çok başarılı. Tam 20 sene öncesi bana Jack Nicholsun’u tanıtan film bu oldu. Oysaki zaten başarılı bir kariyeri olan kendini kanıtlamış bir oyuncuydu o zamanlar. Aslında Melvin karakterini ne kadar inandırıcı canlandırdığını biraz daha sonraları, onu farklı rollerde izledikçe daha iyi fark ettim. Tamamen şahsına münhasır bir karakter yaratmış. Kendinden başkasını düşünmeyen ve mikroplardan deli gibi korkan huysuz Melvin, Simon’ın köpeğine bakmak zorunda kalmasıyla tabularını biraz biraz yıkmak zorunda kalıyor ve köpekle aralarında duygusal bir bağ geliştiriyor.

7 dalda Oscar adayı olmuş film hem Helen Hunt’a hem de Jack Nicholson’a en iyi oyuncu heykelciklerini getirmiş. Şimdilerde evimizde video kasetler veya cd koleksiyonları pek yapmıyoruz. Her şeyimizi harici belleklerde saklar olduk ama ‘Benden Bu Kadar’ tam da o zamanlardan kalma, kutusu ve film kapağıyla birlikte kesinlikle kitaplığınızda yer alması gereken, olmazsa olmaz müthiş eğlenceli yapımlardan bir tanesi.

………………………………………………..1……..2……..3……..4……..5……..6

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir