Alıen – Rıdley Scott

Ridley Scott 1979 yılında ilk filmin yönetmen koltuğuna oturduğunda öyle bir iş çıkardı ki ortaya, yıllar boyunca yeni filmler eklenerek seri büyüdü. Ancak ilk filmden sonra David Fincher, James Cameron gibi yönetmenler seriyi devam ettirse de hiçbiri ilk film kadar başarılı sayılmadı. Ta ki Prometheus’a, yani seri yeniden yaratıcısı Ridley Scott’a dönene kadar. 1979 yılındaki ilk Alien filmi yarattığı dünyayla ve ‘mükemmel formlu’ yaratığıyla birçok filmin öncülü oldu. Sigourney Weaver’in yine ilk filmdeki varlığı da serinin devam etmesinde önemli bir etken. Hem uzaydaki görev bilinci, hem ekip arkadaşlarını kaybetmenin verdiği üzüntü hem de Alien ile karşılaştığı sahnelerdeki korkulu anları filmin efsaneleşmesinde etkili oldu.

Ridley Scott’ın ilk filmde, elindeki teknolojik imkanların günümüze göre yetersizliği nedeniyle, mekan kullanımında müthiş işler yaptığını söylemek doğru olmaz. Özellikle Alien’i buldukları gezegendeki sisli görüntülerle, Covenant’taki gezegen görüntüleri karşılaştırılamaz bile. Ancak Ridley Scott’ın herhangi bir zamana ait olabilecek bir uzay gemisi oluşturması da onun başarısı.

2017 yılında hala Alien çekiliyorsa ve yönetmen olarak yeniden Ridley Scott tercih ediliyorsa bu yönetmenin ilk filmdeki büyük başarısının göstergesidir.

………………………………………………..…1………..2………..3………..4………..5………..6………..7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir