Ajan

CIA ajanı Fine (Jude Law) ve onun gözü kulağı, kısacası görevi esnasında her şeyi olan Susan (Melissa McCarthy) pek çok ajan konulu filmde olduğu gibi Amerika’yı büyük bir tehditten korumak için görevlendirilirler. Ancak operasyon umulduğu gibi gitmez ve esasında kendisi de ajan olan fakat gerek fiziksel gerek düşüncesel kabuğundan çıkmayı başaramadığı için sahada görev alamayan Susan artık sahaya iner. Savulun ey düşmanlar Susan geliyor!

Ayrıca bu göreve talip olan bir diğer ajan da uçuk olduğu kadar saf olan Ford (Jason Statham), her ne kadar kendisinin bu operasyondan uzak kalması gerektiği söylense de bir şekilde kendisini operasyona dahil etmeyi başarır.

Aksiyon filmlerinin başarılı aktörü Jason Statham bu filmde, uçuk ve bir o kadar saf bir ajanı canlandırıyor. Bu arada söyleyelim filmin konusu Statham üzerine kurulmuş değil, yani başrol denmeyecek kadar yan role sahip diyebilirim. Ancak yemeğe lezzeti veren bazen az miktarda kattığımız tuzdur, bunu da atlamamak gerek. Velhasıl kelam, aynı tarzda rollerde izlemeye alışkın olduğumuz oyuncuları kısmen de olsa farklı bir rolde izlemek keyif veriyor insana. Sürekli kahramanlık beklediğiniz karakter film içerisinde bazı bazı şaşırtıyor sizi.

Daha önce komedi ağırlıklı filmlerde boy göstermiş olan filmin başkahramanı Melissa McCarthy ise bu filmdeki başrolünün hakkını fazlasıyla veriyor bence. Başrol diyorum zira film başlangıcından sonuna kadar kendisi etrafında dönüyor. Böylece biz de anlıyoruz ki bir kadın ajanın ilgi çekip filmi izlenir kılması için ille de mükemmel vücut hatlarına ve çekiciliğe sahip olması gerekmiyormuş. Teşekkürler McCarthy!

He bir de artık aksiyon filmlerinde gördüğümüz Hollywood sokaklarını ezberlemişken, “Ajan” bizim ezberimizi bozmamızı sağlıyor ve Fransa’dan İtalya’ya, Bulgaristan’dan Macaristan’a kısa bir Avrupa turu tattırıyor.

Hareketli, eğlenceli sahnelerin yanı sıra film; aslında alttan alta da Amerika’nın kontrol mekanizmasını, istediği her yeri nasıl da izleyebildiğini gösterirken belki de kim bilir “İşte bakın biz böyle bir izleme gücüne sahibiz!” gözdağını da veriyor. Klasik Amerikalı işte, ya mükemmel milliyetçiliğine vurgu yapacak, ya tepenizdeyiz ha! mesajı verecek, ya da kendini alt ederek yine kendini haklı gösterecek. Ah siz yok musunuz…

Ağırlıklı olarak TV dizilerinde yazar-yönetmenlik yapan filmin de hem senaristi hem yönetmeni olan Paul Feig, bu filmle güzel bir iş çıkarmış diye düşünüyorum. Aksiyonsa aksiyon komediyse komedi. Bu arada Feig ile McCarthy arasındaki bağ belli ki çok kuvvetli zira Feig Nedimeler (2011) ve Ateşli Aynasızlar (2013) filmlerinden sonra bu filmde de başrolü Susan McCarthy’e vermiş.

Ajan; başrollerinde Melissa McCahrthy, Jude Law, Jason Statham, yönetmen koltuğunda Paul Feig ile gelin beni izleyin diyen bir komedi aksiyon filmi. Davete icabet etmek gerekir dedik, gittik izledik ve tavsiye ediyoruz; gidiniz izleyiniz efendim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir